ENGLEZOS
Site Admin

14 Νοέμ 2007, 13:43

Αυτά τα "σενάρια" και οι φήμες πρέπει να διερευνηθούν από την Ε.Κ.
Δεν γνωρίζω κατά πόσον είναι αληθή, αλλά το κόλπο είναι παλιό:
Όταν θέλουν να "ξεφορτώσουν" βγάζουν φήμες για δήθεν συνεργασίες, εξαγορές, στρατηγικούς επενδυτές κλπ

Ο ΣΕΔ θα στείλει σχετικό ενημερωτικό δελτίο στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
Μπάμπης Εγγλέζος
http://babisenglezos.blogspot.com/

ENGLEZOS
Site Admin

17 Νοέμ 2007, 11:21

ΝΕΛ: Ο κ. Βεντούρης και το συμφέρον των μετόχων

Σοβαρή υποψηφιότητα για πρόεδρος κάποιου συλλόγου... μικροεπενδυτών (αστειευόμαστε βεβαίως) θέτει με τις ενέργειές του ο κ. Βεντούρης.

Κι αυτό αφού μετά τους δικαστικούς και λοιπούς "καβγάδες" με τον Λασκαρίδη και τις διοικήσεις των εταιριών HSW και Μινωικές, έχει ανοίξει τώρα μέτωπο και με τον Βαρδινογιάννη, στις Sea Star και ANEK.

Σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο κ. Βεντούρης και η ΝΕΛ είναι αυτό που λέμε "μικρομέτοχοι".

Μάλιστα στην περίπτωση της κυπριακής Sea Star η υπόθεση "βγάζει μάτι" καθώς αγοράστηκαν μετοχές αξίας μόλις 600 ευρώ (!) ειδικά για να γίνουν οι καταγγελίες, να υπάρχει δηλαδή κάποιο, τυπικό έστω, "έννομο συμφέρον".

Ούτε βέβαια είναι... τυχαίο ότι και οι δύο περιπτώσεις αφορούν εν τέλει σε εταιρίες ευθέως ανταγωνιστικές της ΝΕΛ, στη μία περίπτωση στην HSW (την οποία μάλιστα -κατά δήλωσή του- ο κ. Βεντούρης διακαώς θα ήθελε να αποκτήσει, αν μπορούσε) και στην άλλη στην ΑΝΕΚ.

Όμως, την ίδια ώρα που συμβαίνουν όλα αυτά, η μετοχή της ΝΕΛ έχει κατρακυλήσει κατά 35% από τα υψηλά που κατέγραψε το καλοκαίρι του 2007, ενώ -το σημαντικότερο- χάνει και 11,5% μέσα στο τελευταίο 12μηνο, διάστημα κατά το οποίο όλοι οι δείκτες κινήθηκαν έντονα ανοδικά.

Αν αναλογιστούμε δε ότι η μετοχή της ΝΕΛ είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ στον χώρο της ακτοπλοΐας που γράφει απώλειες μέσα στο 12μηνο (όλες οι άλλες γράφουν κέρδη από 11% έως και... 75% στο ίδιο διάστημα), τότε αρχίζει να προκύπτει το εξής... αφελές ίσως ερώτημα:

Είναι τελικά η τακτική του κ. Βεντούρη να δαπανά τόσο χρόνο "παίζοντας" τον... μικρομέτοχο, σε ανταγωνιστικές εταιρίες, προς όφελος των... δικών του μετόχων;

Διότι πέραν των ανωτέρω, υπάρχει και κάτι άλλο, ίσως ακόμη πιο ουσιαστικό.

Αν κοιτάξει κάποιος τα λειτουργικά κέρδη προ φόρων, τόκων και αποσβέσεων, τα λειτουργικά EBITDA εν ολίγοις του τελευταίου εξαμήνου(αφού δηλαδή αφαιρεθούν κέρδη από πωλήσεις πλοίων ή συμμετοχών, κέρδη ή ζημίες από απομείωση αξίας πλοίων, έσοδα από ρύθμιση τραπεζικών δανείων κ.λπ.) προκύπτει το εξής:

Ότι η ΝΕΛ είναι και Η ΜΟΝΗ εταιρία σε όλο τον κλάδο με αρνητικά λειτουργικά EBITDA εξαμήνου, ύψους περίπου 5 εκατ. ευρώ!

Όλοι οι άλλοι έχουν από 14 εκατ. έως 30 εκατ. θετικό "λειτουργικό" EBITDA.

Υ.Γ.: Η μετοχή της ΝΕΛ έκλεισε χθες στο 0,85 ευρώ, στο χαμηλό ημέρας, γράφοντας απώλειες 7,61%. Κι όχι με λίγα τεμάχια.

Πηγή:Euro2day.gr
Στήλη:Χαμαιλέων
16/11/07
Μπάμπης Εγγλέζος

ENGLEZOS
Site Admin

17 Νοέμ 2007, 11:24

Ο κ. Βεντούρης θα πρέπει ήδη να ενημερώθηκε ότι η υπόθεση της ΝΕΛ βρίσκεται ήδη στο στόχαστρο του Μετοχικού Ακτιβισμού.

Αν δεν ενημερώθηκε, ας φροντίσουν οι συνεργάτες του να τον ενημερώσουν, γιατί εμείς δεν πρόκειται να αφήσουμε το θέμα, αν δεν δούμε ουσιαστικά αποτελέσματα της έρευνας που έχει ήδη ξεκινήσει, μετά από την παρέμβαση του ΣΕΔ.

Χαίρομαι που οι δημοσιογραφικές ιστοσελίδες αναδεικνύουν το θέμα στην πραγματική του διάσταση.
Μπάμπης Εγγλέζος

violes

20 Νοέμ 2007, 15:40

[quote0="VANG-HAI"]Λοιπον...καποιοι κυριοι προτου κανουν μυνησεις σε αλλους,θα επρεπε πρωτα να κοιταν την ..καμπουρα τους..

Τι εγινε εδω;;

Ο αξιοτιμος κ.Βεντουρης και η διευθυντικη του ομαδα, μοιραστηκαν με την μορφη stock-options γυρω στο 1.500.000 μετοχες της ΝΕΛ στα...0.54

Οι μετοχες αυτες εισηχθηκαν στο ταμπλο, στις 24/1

Λιγους μηνες μετα και με τα σεναρια να βριθουν[συνεργασια με ΑΝΕΚ,Αραβες] στην ...ανοδο ξεφορτωσε σε μικροεπενδυτες και αυτος αλλα και οι ..συνεργατες του..

Αιδως Αργειοι...η μηπως Αχρειοι ταιριαζει καλυτερα? :blues:[/quote0]
Βαγγέλη την πιστεύεις ακόμα την εταιρεία; :(

Σε είχα ακούσει πριν 1,5 χρόνο και έχω αγοράσει στα 1,40 μ.ο. και στο 1,10 μ.ο.

Πως βλέπεις την πορεία της από εδώ και πέρα; :(

A45

20 Νοέμ 2007, 16:21

Βλέπετε αγαπητοί φίλοι τους κινδύνους που συνεπάγεται η "πλημελλής" ενασχόληση με τις αγορές? Βλέπετε γιατί είναι έγκλημα κατά της τσέπης μας να ακούμε μία (καλοπροαίρετη εγώ θα πώ) άποψη για μια μετοχή και να κάνουμε κινήσεις με βάση την άποψη αυτή,χωρίς να υπολογίζουμε το ρίσκο μας? και στην συνέχεια να μην παρακολουθούμε την επένδυσή μας?

Αγαπητέ φίλε,θα σου πώ κάτι χωρίς να κάνω καμμία διαφήμιση ούτε στον ΣΕΔ,ούτε στην δουλειά που κάνουμε εδώ.Αν όμως είχες γραφτεί μέλος του ΣΕΔ,θα είχες πρόσβαση στο trading center,όπου θα έβλεπες δύο πράγματα:

Πρώτον,την πληθώρα των εκπαιδευτικών μας άρθρων,τα οποία εκτός απο τεχνικά ζητήματα εστιάζουν κυρίως στο γεγονός ότι όταν κάποιος κάνει μία χρηματιστηριακή κίνηση πρέπει να ξέρει τι αγοράζει,σε ποιά τιμή θα το αγοράσει,ποιό είναι το ρίσκο του,πότε και πως θα ρευστοποιήσει την θέση του και πολλά άλλα απαραίτητα.

Δεύτερον,ότι την ΝΕΛ την παρακολουθούσαμε πολύ καιρό,τόσο απο θεμελιώδη όσο και απο τεχνική σκοπιά και είχαμε δόσει επίπεδα stop-loss,επίπεδα αποκόμισης κερδών,πιθανά επίπεδα στήριξης/αντίστασης,κλπ.Είναι περιττόν να σου πώ ότι ο Βαγγέλης ρευστοποίησε όλη του την θέση περίπου στην τιμή που την αγόρασες εσύ....Ομως,είχε πολύ χαμηλό κόστος κτήσης,συγκεκριμένη στρατηγική και ....βοήθησα κι εγώ σε κάποια σημεία..... :D

Αυτά όλα δεν στα λέω για να σε στεναχωρήσω....στα λέω για να κατανοήσεις,και εσύ και άλλοι φίλοι,την σκληρή πραγματικότητα της αγοράς και την αναγκαιότητα να δουλεύουμε σοβαρά αν θέλουμε να έχουμε κέρδη.Κανείς και ποτέ δεν έβγαλε λεφτά απο forums και chat rooms.Μπορείς όμως να πάρεις ιδέες,απόψεις και κυρίως να καταλάβεις ότι τίποτα δεν χαρίζεται.

Εμείς εδώ κάνουμε χρόνια τώρα έναν αγώνα για να πείσουμε τους επενδυτές για την αναγκαιότητα να εκπαιδευθούν σωστά και να έχουν υπευθυνότητα στον χειρισμό των χρημάτων τους.Παρέχουμε,δωρεάν,πολύτιμες συμβουλές και την συμπυκνωμένη εμπειρία ετών.Επωφεληθείτε.......

violes

21 Νοέμ 2007, 11:23

[quote0="A45"]Βλέπετε αγαπητοί φίλοι τους κινδύνους που συνεπάγεται η "πλημελλής" ενασχόληση με τις αγορές? Βλέπετε γιατί είναι έγκλημα κατά της τσέπης μας να ακούμε μία (καλοπροαίρετη εγώ θα πώ) άποψη για μια μετοχή και να κάνουμε κινήσεις με βάση την άποψη αυτή,χωρίς να υπολογίζουμε το ρίσκο μας? και στην συνέχεια να μην παρακολουθούμε την επένδυσή μας?

Αγαπητέ φίλε,θα σου πώ κάτι χωρίς να κάνω καμμία διαφήμιση ούτε στον ΣΕΔ,ούτε στην δουλειά που κάνουμε εδώ.Αν όμως είχες γραφτεί μέλος του ΣΕΔ,θα είχες πρόσβαση στο trading center,όπου θα έβλεπες δύο πράγματα:

Πρώτον,την πληθώρα των εκπαιδευτικών μας άρθρων,τα οποία εκτός απο τεχνικά ζητήματα εστιάζουν κυρίως στο γεγονός ότι όταν κάποιος κάνει μία χρηματιστηριακή κίνηση πρέπει να ξέρει τι αγοράζει,σε ποιά τιμή θα το αγοράσει,ποιό είναι το ρίσκο του,πότε και πως θα ρευστοποιήσει την θέση του και πολλά άλλα απαραίτητα.

Δεύτερον,ότι την ΝΕΛ την παρακολουθούσαμε πολύ καιρό,τόσο απο θεμελιώδη όσο και απο τεχνική σκοπιά και είχαμε δόσει επίπεδα stop-loss,επίπεδα αποκόμισης κερδών,πιθανά επίπεδα στήριξης/αντίστασης,κλπ.Είναι περιττόν να σου πώ ότι ο Βαγγέλης ρευστοποίησε όλη του την θέση περίπου στην τιμή που την αγόρασες εσύ....Ομως,είχε πολύ χαμηλό κόστος κτήσης,συγκεκριμένη στρατηγική και ....βοήθησα κι εγώ σε κάποια σημεία..... :D

Αυτά όλα δεν στα λέω για να σε στεναχωρήσω....στα λέω για να κατανοήσεις,και εσύ και άλλοι φίλοι,την σκληρή πραγματικότητα της αγοράς και την αναγκαιότητα να δουλεύουμε σοβαρά αν θέλουμε να έχουμε κέρδη.Κανείς και ποτέ δεν έβγαλε λεφτά απο forums και chat rooms.Μπορείς όμως να πάρεις ιδέες,απόψεις και κυρίως να καταλάβεις ότι τίποτα δεν χαρίζεται.

Εμείς εδώ κάνουμε χρόνια τώρα έναν αγώνα για να πείσουμε τους επενδυτές για την αναγκαιότητα να εκπαιδευθούν σωστά και να έχουν υπευθυνότητα στον χειρισμό των χρημάτων τους.Παρέχουμε,δωρεάν,πολύτιμες συμβουλές και την συμπυκνωμένη εμπειρία ετών.Επωφεληθείτε.......[/quote0]
Φίλε μου να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε πολλά μάλλον έχεις δίκιο.Δυο λόγια για την πλημμελή ενασχόληση μου.Έλλειπα τον τελευταίο χρόνο από την πατρίδα και στο μέρος που ευρισκόμουν (Αφγανισταν) δεν είχα καμία επαφή με τα εδώ πράγματα.Επέστρεψα πριν λίγες ημέρες αλλά και πάλι η φύση της εργασίας μου δεν μου επιτρέπουν να παρακολουθώ συνεχώς το χρηματιστήριο,παρά μόνο δυο με τρεις ημέρες την εβδομάδα.

Όσον αφορά την ΝΕΛ.Θυμάμαι μόνο πως ο Βαγγέλης ήταν πολύ ένθερμος υποστηρικτής της στα επίπεδα που αγόρασα εγώ,του καλοκαιριού 2006.Όταν έπαιζε μεταξύ 1,10 και 1,40 και κάτι και με τον Γενικό Δείκτη αρκετά παρακάτω από το 5300.Θυμάμαι τις αναφορές του για τα δεκάδες εκατομμύρια αποζημίωση που είχε λαμβάνει αλλά και για τις εξαιρετικές προοπτικές που διαφαινόταν για το μέλλον της.
Μου γράφεις τώρα πως ρευστοποίησε στα επιπεδα αυτά και αυτομάτως αναρωτιέμαι, αυτά που έγραφε τότε δεν τα πίστευε; :( :(

Έχω επίσης Ινφοκουεστ αγορασμένη 1 ευρώ και κάτι πιο πάνω από την σημερινή τιμή.Και αυτή γιατί θυμάμαι επίσης τα σχόλια του -επί λέξη-:πως από αυτή την επένδυση δεν μπορεί να χάσει κάποιος με τόσο ρευστό που είχε στα ταμεία της.

Βαγγέλη θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη την άποψη σου και για την Ινφοκουεστ.

A45

21 Νοέμ 2007, 11:58

Ασφαλώς και τα πίστευε αγαπητέ φίλε....μην παρεξηγηθούμε κιόλας..... :D παράλληλα όμως,έβλεπε και το ταμπλό! Οπως γνωρίζεις,η αγορά προεξοφλεί.Κάποια στιγμή λοιπόν έγινε φανερό ότι η προεξόφληση των όποιων καλών προοπτικών είχε φθάσει την μετοχή στο 1.40 και δεν πήγαινε παραπάνω.Ε,εκεί του υπέδειξα και εγώ ότι υπάρχει διαγραμματική αντίσταση και έπραξε ανάλογα......

Αγαπητέ φίλε,καταλαβαίνω ότι λόγω της δουλειάς σου υπάρχουν μεγάλες χρονικοί περίοδοι που δεν μπορείς ούτε να παρακολουθήσεις,ούτε να αντιδράσεις.Η συμβουλή μου για αυτές τις περιόδους,είναι είτε να απέχεις ολοκληρωτικά απο τις αγορές,είτε να κρατάς μόνον μετοχές του 20-αρη.....

christos

24 Νοέμ 2007, 08:45

Σε..."δουλειά" δηλαδή να βρίσκεται ο...άνθρωπος ;;; :D

Edited By christos on 1195886768

violes

26 Νοέμ 2007, 18:26

[quote0="VANG-HAI"]Tα πιστευα τοτε,φιλε μου με τα δεδομενα που υπηρχαν τοτε..

Δυστυχως τα δεδομενα στα Χρηματιστηρια αλλαζουν..

Απο τοτε συνεβηκαν πολλα..ο Βεντουρης ενεπαιξε τους μικρομετοχους ρευστοποιωντας καραβιες στα 1,60 περυσι[τα στηλιτευσα και εγω και αλλοι φιλοι] και ενω εβγαλε stock option σε συγκεκριμενες τιμες 0.54 φετος τα πουλησε και αυτα..

Ο Φεσσας ειναι αλλη περιπτωσαρα,εμπλεξε τα προσωπικα με τα επιχειρηματικα,,δεν μπορω να γραψω και παραπανω εδω μεσα..

Αν αγορασες φιλε μου, με βαση δικες μου εκτιμησεις,θα ηταν καλο να τις παρακολουθεις..βλεπεις οι εκτιμησεις αλλαζουν,αλλα εγω σαν ενεργος παικτης της Αγορας δινω και σηματα πωλησης..

το εκανα προσφατα στην Λαβιφαρμ, μεγαλη μου επιτυχια ως προς το timing, αλλα αν την ειχες τωρα θα εκλαιγες..

Το ιδιο και με Χατζηιωαννου..1.80- 2.40 αδιαφορωντας για το 1,50 του Αυγουστου..

τωρα που η αυξηση του ακυρωθηκε δεν με ενδιαφερει πια..

Αν ταξιδευεις οπως λες,θα ηταν καλο ειτε να ενημερωνεσαι,ειτε να κανεις αυτο που σου λεει ο Ανδρεας..

Το trading center του ΣΕΔ για αυτο το εχουμε..

Και οσοι το παρακολουθουν τακτικα μονο χαμενοι δεν ειναι..να εισαι βεβαιος..

Ας πουμε τωρα...Ελμεκ,γιατι και πως τα εχω γραψει εδω και ενα μηνα..[/quote0]
Βαγγέλη δεν ταξιδεύω.Βρισκόμουν στο Αφγανισταν για λογαριασμό της μητέρας πατρίδας και των συμμάχων μας :;): . Και σε λίγες μέρες θα ξαναφύγω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής.

Είχες μια πολύ θετική γνώμη για την εταιρεία.Αυτή στηριζόταν κατά βάση στα καλά θεμελιώδη όπως έγραφες το διάστημα εκείνο.Τι άλλαξε στα θεμελιώδη και ρευστοποίησες την θέση σου; Και πότε;
Με δεδομένο πως ο ισολογισμός του εξαμήνου βγήκε στη δημοσιότητα πολύ πιο μετά από τον χρόνο που επούλησες.

Μάλιστα δε,ακόμα και τον Απρίλιο ήσουν θετικός απέναντι στη μετοχή όπως διάβασα σήμερα στο φόρουμ του Ζαχαράκη.Και τότε η τιμή της έπαιζε πάλι γύρω από το 1,10-1,20. Στα επίπεδα που λες πως ρευστοποίησες.

Πότε άλλαξες εκτίμηση και αν υπάρχει,σε παρακαλώ πότε το δημοσιοποίησες;

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες