A45

23 Ιούλ 2011, 11:00

2. Πριν ρισκάρουμε έστω και ένα ευρώ στην αγορά,και μαζί μ" αυτό την ψυχική μας υγεία,την αυτοεκτίμησή μας και την ηρεμία μας,πρέπει να απαντήσουμε ξεκάθαρα και απολύτως ειλικρινά στην ερώτηση: για ποιο λόγο είμαι στην αγορά? τι ζητάω απο το trading,τι θέλω να πετύχω μέσω αυτού?

Απο την απάντηση αυτή,θα εξαρτηθούν πάρα πολλά,γι" αυτό έχει μεγάλη σημασία να είμαστε ειλικρινείς...αν κοροιδέψουμε τον εαυτό μας,δεν κάνουμε τίποτα.Απο την απάντηση αυτή θα εξαρτηθεί ποιό σύστημα θα χρησιμοποιήσουμε,με ποιά επενδυτικά προιόντα θα ασχοληθούμε,πόσο χρόνο και προσπάθεια θα διαθέσουμε στο trading,ποιό κεφάλαιο θα ρισκάρουμε και μία πλειάδα άλλων πραγμάτων.

Προσωπικά δεν θα είμαι απόλυτος,ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει,αρκεί να το έχει αποφασίσει και να ξέρει τι κάνει.Αν κάποιος θέλει διασκέδαση,gambling και ανεβασμένη αδρεναλίνη,οκ.Ας επιλέξει ένα σύστημα που κάνει 100 trades την ημέρα,ας ρισκάρει κάθε φορά όλο του το κεφάλαιο,ας κάνει κινήσεις βάσει προβλέψεων,ας παίζει μετοχές-σαπάκια,όλα δεκτά.Ας μην έχει κανένα σχέδιο βρε αδελφέ,ας εμπιστευτεί το ένστικτό του...Μόνο μη βάλει λεφτά που θα τον πονέσουν αν τα χάσει,μην δανειστεί λεφτά γι" αυτή την "διασκέδαση"....ας προστατεύσει τουλάχιστον τον εαυτό του και την οικογένειά του...

Αν πάλι θέλει να συμπληρώσει το εισόδημά του,με κάτι περισσότερο απο τον τραπεζικό τόκο,πολύ ωραία.Εβδομαδιαία η μηνιαία διαγράμματα,μεγαλύτερα stop-losses,επενδυτικά προιόντα με σχετικά μικρές διακυμάνσεις.Ενας καλός εκπαιδευτής,θα σας προτείνει αυτό που χρειάζεσθε και θα προσαρμόσει την τακτική σας στον χρόνο και στην προσπάθεια που είστε διατεθειμένοι να διαθέσετε.

Ομως,για όσους θέλουν να κάνουν trading για βιοπορισμό,τα πράγματα σοβαρεύουν....μεγάλο βάρος πρέπει να δοθεί στην ψυχολογική προετοιμασία.Κανόνας 1ος και απαράβατος : σκοπός του trading είναι ένας και μοναδικός : να κερδίζουμε χρήματα,σε μόνιμη και σταθερή βάση.Κανένας άλλος....και κυρίως,σκοπός μας δεν είναι να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας...

Γνωρίζω traders με ποσοστό κερδισμένων κινήσεων 70%,ίσως και περισσότερο,οι οποίοι είναι χαμένοι στο σύνολο.Ο λόγος? απλός....όταν κερδίζουν,κερδίζουν κάθε φορά 100 ευρώ.Οταν χάνουν,χάνουν απο 250 ευρώ...για κάντε τον λογαριασμό.Κάποιοι άλλοι,έχουν 50% ποσοστό κερδισμένων κινήσεων.Το μέσο κέρδος είναι 200 ευρώ.Η μέση ζημιά 150 ευρώ.Ξανακάντε τον λογαριασμό.Σε κάποιους δεν αρέσει να χάνουν.Κέρδος να είναι κι ότι νάναι.....Ομως,στο παιχνίδι αυτό,οι ζημιές είναι απόλυτα φυσιολογικές,δεν πρέπει ούτε να μας ενοχλούν,ούτε,πολύ περισσότερο,να υποβιβάζουν την αυτοεκτίμησή μας....Για σκεφθείτε έναν μπασκετμπωλίστα.Με 40% ευστοχία στα σούτ,βγαίνει άνετα πρώτος σκόρερ και παίρνει και το πρωτάθλημα.....έχει σημασία αν το επόμενο σουτ θα είναι ευστοχο? Οχι.Σημασία έχει να γίνει με καλές προυποθέσεις...

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι ανυπομονούν να μιλήσουμε για τα τεχνικά...θα έρθει η σειρά τους...είναι,να ξέρετε,το λιγότερο σημαντικό τμήμα ενός συστήματος.Ακούγεται αντιφατικό,αλλά έτσι είναι...

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες