EKTA

19 Μαρ 2007, 21:47

[img0]http://img160.imageshack.us/img160/544/lavine9.gif[/img0]

Σε σημαντική στήριξη η ΛΑΒΙ

Έχει στερέψει η θετική παρέμβαση στη μετοχή, η οποία αδυνατεί να κινηθεί θετικά, δυσκολεύεται να ακολουθήσει το ΓΔ στις καλές συνεδριάσεις ενώ βιάζεται να τον μιμηθεί στις άσχημες. Μετά την κορύφωση στις αρχές Δεκεμβρίου, κοντά στα 7,00 ευρώ, έφτασε ως τα 4,86 όπου και αντέδρασε ελαφρά και διστακτικά. Η τιμή της είχε εκτοξευθεί από το 1,00 ευρώ στα 5,00 μέσα σε διάστημα δύο μηνών, από τα μέσα Ιουνίου ως τα μέσα Αυγούστου 2006. Το παρεμβατικό παιχνίδι πρωταγωνίστησε, τότε, στις αναλύσεις μας. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η θετική παρέμβαση έχει μειωθεί επικίνδυνα με αποτέλεσμα η μετοχή να έχει φτάσει να δοκιμάζει πολύ σημαντική στήριξη για την πορεία της.
Ελληνική Κοινότητα Τεχνικής Ανάλυσης

EKTA

19 Απρ 2007, 23:28

[img0]http://img232.imageshack.us/img232/4497/lavi2dx5.gif[/img0]

Σε κρίσιμο σημείο η ΛΑΒΙ

Μία ακόμη από τις επιτυχίες του τμήματος ανάλυσης της ΕΚΤΑ ήταν η ΛΑΒΙ, στην οποία εντοπίσαμε, νωρίς, κερδοσκοπική παρέμβαση με σκοπό την αύξηση της τιμής της.

Στο εβδομαδιαίο διάγραμμα βλέπουμε την εκτόξευσή της στη χρηματιστηριακή στρατόσφαιρα και την άνοδό της ως τα 7,00 ευρώ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησε βάναυση πτώση, αποτέλεσμα της κερδοσκοπίας στη μετοχή και των κεφαλαίων που πήραν τα κέρδη τους.

Τώρα, όμως, δοκιμάζεται σημαντική στήριξη και επιλέον, ο εβδομαδιαίος όγκος συναλλαγών αναμένεται να είναι ο μεγαλύτερος από το Σεπτέμβριο του 2006.

EKTA

08 Μάιος 2007, 22:40

[img0]http://img103.imageshack.us/img103/4952/lavi3vb4.gif[/img0]

Σημαντική άνοδος για ΛΑΒΙ

Την ημέρα γενικότερης διόρθωσης διάλεξε η μετοχή για να πετύχει τα μεγαλύτερα ημερήσια κέρδη της από το Φεβρουάριο.

Σε αναλύσεις μας στα μέσα Απριλίου είχαμε υποστηρίξει πως η μετοχή είχε φτάσει σε επίπεδο τιμών - σταθμό, για την περαιτέρω πορεία της, τονίζοντας πως δείχνει σημάδια βραχυπρόθεσμης ανοδικής αντίδρασης και δημιουργίας πυθμένα, τουλάχιστον, με βραχυπρόθεσμη προοπτική.

Η πρόβλεψη αυτή επιβεβαιώθηκε οριστικά στη χτεσινή συνεδρίαση, καθώς ολοκληρώθηκε μία ανοδική προσπάθεια η οποία έχει, ήδη, βάλει παύση στην πτώση που η μετοχή κατέγραψε από αρχή του έτους.

Τώρα, είναι ενδιαφέρον να δούμε αν θα υπάρξει και συνέχεια.

A45

27 Μάιος 2007, 16:45

[img0]http://img153.imageshack.us/img153/2387/lavimk5.jpg[/img0]

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το διάγραμμα της ΛΑΒΙΦΑΡΜ.Η δική μου ανάλυση διαφοροποιείται κάπως απο αυτήν που μας παρουσίασε η ΕΚΤΑ το προηγούμενο χρονικό διάστημα.Στήριξη για την τιμή δεν αποτελεί απλά το σημείο αναστροφής της τάσης.Ακόμη καλύτερες περιοχές στήριξης και αντίστασης αποτελούν οι περιοχές όπου για κάποιο διάστημα υπήρξε μία σχετική ισορροπία αγοραστών και πωλητών,και μετά η ισορροπία αυτή διαταράχθηκε προς κάποια κατεύθυνση.

Μία τέτοια περιοχή είναι η περιοχή γύρω απο τα 5.0 ευρώ.Οπως φαίνεται στην κόκκινη γραμμή,η τιμή διέσπασε την ισχυρή αυτή στήριξη και τώρα που ανεβαίνει πάλι βρίσκει,όπως φαίνεται,ισχυρή αντίσταση στην περιοχή αυτή.Είναι επίσης σαφές ότι για την ώρα η ισχυρή στήριξη της μετοχής είναι πέριξ των 3.70 ευρώ.

Χωρίς φυσικά να κάνουμε οποιαδήποτε προτροπή,απλά λέμε ότι η περιοχή στην οποία κινείται η τιμή αυτές τις μέρες δεν προσφέρετια για αγορά.

EKTA

04 Αύγ 2007, 00:49

(Τεχνική Ανάλυση της 2-8-2007)
[img0]http://img404.imageshack.us/img404/3852/lavi4ac2.gif[/img0]

ΛΑΒΙ: μακροπρόθεσμη εικόνα

Προβληματική εμφανίζεται η μακροπρόθεσμη εικόνα της ΛΑΒΙ, καθώς μετά την εκρηκτική άνοδο του περασμένου Αυγούστου, η μετοχή πέρασε σε μία φάση πλάγιας τάσης, η οποία, σταδιακά, έχανε αντί να κερδίζει σε δυναμική.

Αυτό, παρά το γεγονός ότι ο ΓΔ διατήρησε ένα σημαντικό τμήμα της δικής του δύναμης, τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα.

Έτσι, ένα χρόνο, σχεδόν, μετά την άνοδο του Αυγούστου 2006, η μετοχή βρίσκεται στα ίδια επίπεδα τιμών, γεγονός που σημαίνει πως όποιος την είχε στο χαρτοφυλάκιό του στερήθηκε τη δυνατότητα να επενδύσει το αντίστοιχο κεφάλαιο σε μία από τις μετοχές που έδωσαν μεγάλα κέρδη.

Το 3F είχε προτείνει κατοχύρωση κερδών από τον Ιανουάριο ενώ από τότε αναγνωρίζει τη μακροπρόθεσμη εικόνα ως αδύναμη.

Edited By EKTA on 1186213877

Dimigon

11 Σεπ 2007, 16:44

[quote0="VANG-HAI"] Tην Δευτερα 3 του μηνος η αποκοπη λοιπον..

το τμημα μετοχων καλα ενημερωμενο εδω :)

Η στρατηγικη γνωστη και καλα εξηγημενη ελπιζω..

Θα μιλησουμε ξανα την Δευτερα..[/quote0]
Πως πάει χάϊ μου ?

Την κοίταγα σήμερα πρώτη φορά..

Δεν είναι και στα καλύτερά της ε ?

Μπήκε σε περιοχή στηρίξεων μεν αλλά χωρίς καμμιά επιβεβαίωση αντιστροφής...

Έχει και κάτι στόχους χαμηλά αλλά ίσως δεν είναι του τόπικ...

Με ενδιαφέρει να δώ την συνέχεια της μεθόδου.

Ημέρα αποκοπής πουλήθηκε η μαμά 4.12.

Σήμερα δικαίωμα 0.24.

Δηλαδή ?

Ευχαριστώ ,

Δημήτρης

A45

11 Σεπ 2007, 21:42

Με το σημερινό κλείσιμο (3.94),η αύξηση δεν συμφέρει,διότι για να αγοράσει κάποιος μία μετοχή απο την αύξηση θέλει περίπου 4.0 ευρώ.

Επειδή όμως συνήθως η τιμή πάει σε επίπεδο που να συμφέρει η αύξηση,και επειδή η στήριξη της μετοχής στο αναπροσαρμοσμένο διάγραμμα είναι ανάμεσα στα 3.40 και 3.45 περίπου,τελικά πιστεύω ότι η τιμή των δικαιωμάτων σχεδόν θα μηδενισθεί,οπότε η τιμή απο την αύξηση θα είναι περίπου 3.25 και τότε θα συμφέρει.....

Dimigon

12 Σεπ 2007, 12:40

Σε μεθόδους η στρατηγικές επι μετοχών ενδείκνυται να λαμβάνουμε τις τιμές κλεισιμάτων στο τέλος της ημέρας , είτε πρόκειται για είσοδο , είτε για έξοδο , είτε για στόπ.

Οπότε στις 29-08-2007 αγοράστηκε στο 4.60 , που ήταν το κλείσιμο της ημέρας.

Πουλήθηκε αντίστοιχα στις 03-09-2007 στο 4.36 , στο αντίστοιχο ημερήσιο κλείσιμο.

Σήμερα έχουμε τιμή δικαιώματος 0.24.

¶ρα τα 0.24 λεπτά που χάθηκαν απο την είσοδο στο 4.60 και την έξοδο στο 4.36 , ισοσκελίζονται απο την σημερινή τιμή δικαιώματος και είναι η στρατηγική στα λεφτά της .

Κατά την διάρκεια της διαπραγμάτευσης του δικαιώματος αν αυτό έκανε τιμές υψηλότερες , μπορούσε να αποφέρει και κέρδη.

Κρίνοντας απο την οχι και τόσο καλή χρονική συγκυρία η στρατηγική του Βαγγέλη επι μετοχών σε διαδρομή ΑΜΚ κρίνεται πολύ καλή και χρήζει περαιτέρω παρακολούθησης σε προσεχή παρόμοια περιστατικά.

Ευχαριστώ φίλε χάϊ ,

Φιλικά ,

Δημήτρης

Dimigon

12 Σεπ 2007, 13:45

[quote0="VANG-HAI"][quote0]Αυριο 29 Αυγουστου η μερα αγορας[ειπαμε δεν κανω τον Μ.Χ. προφητη]
Αγορα κοντα στα 4.40-4.60 , πωληση της μαμας την ημερα αποκοπης
[/quote0][/quote0]
Δεν πήρα την 31-08/07 αλλά την 29/08/07 γιατί εσύ την πρότεινες...
:)
Φαίνεται στο quote..

Τώρα για επαναγορά...

Έχει διάφορες στηρίξεις και δυό καλούς στόχους στο 3.44-3.66 και στο 2.94 , οι οποίοι αναιρούνται στο προσεχές βραχύ μέλλον με κίνηση πάνω απο το 4.40..

Thnx mate ,

Δημήτρης

Είδα πως το 3.66 είναι και τιμή στόχος απο ενδιάμεσες κινήσεις της αρχής απο το 5.70..
Ας το προσέξουμε και πρίν τα άλλα.

Edited By Dimigon on 1189595279

Dimigon

12 Σεπ 2007, 15:15

[quote0="VANG-HAI"]4.40-4.60 εγραψα Δημητρη μου :)

Ειμαι σιγουρος οτι δεν την πηρες στα ψηλα, με την πειρα που εχεις..

Τωρα για την επαναγορα..χμμ μου θυμιζει εντονα το Υγεια..θυμασαι τα ψηλα στα 4.58 την πρωτη μερα;;

Εδω , παιζει να κυκλοφορησει και το φαρμακο στο Αμερικα απο στιγμη σε στιγμη..
Οι της Eurobank τα δωσανε τα λεφτα με την αποπληρωμη του δανεισμου της εδω και 3 μερες,προτου καν ολοκληρωθει η αυξηση..
Δεν ειναι ανοητοι..κατι συμβαινει..

Πως σου φαινεται σταδιακα απο τα σημερινα χαμηλα του 3.86 να αρχισουμε σιγα-σιγα

Διπλοι πατοι και τα σχετικα, μην μας την φερουν και απογειωθει ξαφνικα;

Λεω για Πεμπτη -Παρασκευη που τελειωνει και η πιεση απο το δικαιωμα σιγα-σιγα

Η Δευτερα θα ειναι περιεργη μερα, για αγοροπωλησιες[/quote0]
Αρχηγέ την ημερομηνία γράφω...

Αυτήν ανέφερες....
==============

Εγώ δεν παίρνω μετοχές , αν δεν είναι δική μου απόφαση και το ξέρεις...

Οπότε τις περισσότερες τις προσεγγίζω με ακαδημαϊκό ενδιαφέρον και για να προσαρμόζω μεθόδους και στρατηγικές...

Υπάρχει πηγή για το μεροκάματο άλλωστε...

Γειά χαρά χάϊ μου..

:)

A45

14 Σεπ 2007, 23:54

[img0]http://img214.imageshack.us/img214/115/labids5.jpg[/img0]

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση σχετικά με το που αγόρασε η πούλησε ο καθένας,αν η τιμή έπεσε επειδή δεν εγκρίθηκε το φάρμακο,αν ο μεγαλομέτοχος θα καλύψει η δεν θα καλύψει τα δικαιώματα,κλπ.Ποιόν βοηθάει αυτή η κουβέντα?

Εδώ τα πράγματα είναι απλά.Εχουμε μία μετοχή που πέφτει επι 2 μήνες.Αυτό ακόμα και ένας αδαής το βλέπει ξεκάθαρα.Και μάλιστα πέφτει χωρίς ούτε κάν μία αντίδραση....Και το ερώτημα είναι,που μπορούμε να την αγοράσουμε με χαμηλό ρίσκο?

Η γνώμη μου? μέχρι τώρα ΠΟΥΘΕΝΑ! Γιατί? μα διότι,όπως έχουμε τονίσει 100 φορές,το να κυνηγάμε κορυφές και πυθμένες είναι χαμένη υπόθεση.Οποιος το αποτόλμησε,έσπασε τα μούτρα του πλειστάκις....

Εφ" όσον πρόκειται για έντονη τασική πτωτική κίνηση,δύο είναι οι τρόποι εισόδου στην αγορά.Ο ένας είναι να έχουμε σαφή ένδειξη ότι ΑΛΛΑΞΕ Η ΤΑΣΗ.Μα για να γίνει αυτό,πρέπει να συμβούν τα εξης δύο πράγματα: να έχουμε υψηλότερο χαμηλό και στην συνέχεια υψηλότερο υψηλό! Η το αντίστροφο....Τίποτα απο αυτά δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα.

Ο δεύτερος τρόπος είναι να βρούμε μία περιοχή ισχυρής στήριξης και να υποθέσουμε ότι η πτώση της τιμής θα σταματήσει εκεί,βάζοντας ένα στόπ ακριβώς κάτω απο την περιοχή αυτή.ΑΝ λοιπόν η τιμή φθάσει εκεί κάτω,και ΑΝ αντιδράσει τότε αγοράζουμε.

Απλά πράγματα,που δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση ούτε με ψάρεμα σε θολά νερά,ούτε με μαθηματικούς και γεωμετρικούς ακροβατισμούς.Απλά πράγματα που έχουν σχέση ΜΟΝΟΝ με την πορεία της τιμής.....

Τώρα,γιατί η περιοχή που σημειώνω είναι καλύτερη στήριξη απο άλλες που υπάρχουν σε 2 -3 περιοχές υψηλότερα? Πρώτον,διότι στο παρελθόν ανέκοψε μία ισχυρότατη πτωτική κίνηση και ήταν το κομβικό σημείο αναστροφής της τάσης.Και δεύτερον,διότι εμπεριέχει τον ισχυρότερο,κατά την γνώμη μου,σχηματισμό αντιστροφής: inside bar που είναι και reversal bar.Φυσικά,εδώ μπαίνει λίγο και η διαίσθηση,συνδυασμένη με την εμπειρία.

Εν πάσει περιπτώσει,θα κρατήσει η περιοχή αυτή? και αν κρατήσει,τι μεγέθους ανοδική κίνηση θα δόσει? Αυτό,αγαπητοί φίλοι,δεν το ξέρει ΚΑΝΕΙΣ! Ούτε ο Fibonnacci,ούτε ο Ελλιοτ,ούτε ο Gann,ούτε κανένας.Γι" αυτό ο Van Tharp αναφέρει στα βιβλία του ότι το entry setup είναι το λιγότερο σημαντικό μέρος ενός trading plan και σε ελάχιστες περιπτώσεις υπερέχει μιάς καθαρά τυχαίας εισόδου,όπως το στρίψιμο ενός νομίσματος.Πολύ πιο σημαντικό είναι το risk management και το trade management,αν η κίνηση εξελιχθεί ευνοικά.Και νομίζω ότι ειδικά εδώ,στο φόρουμ του ΣΕΔ,έχουμε αναφέρει αρκετά πάνω στα δύο αυτά ζητήματα....

Καλό Σαββατοκύριακο,και απο Δευτέρα θα την παρακολουθήσουμε.

A45

17 Σεπ 2007, 21:31

Σήμερα η τιμή της μετοχής όχι μόνον έφθασε την περιοχή στήριξης που είχα υποδείξει ως πιθανότερη πριν απο αρκετές ημέρες,αλλά την ξεπέρασε κιόλας και έκλεισε ακριβώς κάτω απο αυτήν....

Για μία ακόμα φορά λοιπόν επιβεβαιώνεται η τακτική "δεν προβλέπουμε,αντιδρούμε"....Είχα επισημάνει στο προηγούμενο μου σχόλιο ότι η μετοχή δεν αγοραζόταν πουθενά κατα την μακρά και συνεχή πτωτική πορεία της.Ούτε τώρα βέβαια αγοράζεται και ας έφθασε στην περιοχή στήριξης.Αν αύριο κάνει reversal bar με κλείσιμο πολύ κοντά στο υψηλό,τότε μπορεί κάποιος να πάρει ίσως μία μικρή θέση,με πάρα πολύ σφιχτό στόπ.Και πάλι όμως η μορφή του διαγράμματος δεν μου αρέσει....

Να σημειώσω και κάτι τελευταίο,προς άρσιν παρεξηγήσεων....Μπορεί η μετοχή να αντιδράσει εδώ και να πάει στα 10 ευρώ....ποσώς με ενδιαφέρει! η έχουμε σχέδιο και το ακολουθούμε,η τζογάρουμε.Και όπως οι πιο έμπειροι γνωρίζετε,το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε έναν trader είναι να επιβραβευθεί η απειθαρχία του και η ροπή του προς παρορμητικές κινήσεις.Διότι είναι βέβαιο ότι αργά η γρήγορα η αγορά θα τον τιμωρήσει σκληρά.....

A45

18 Σεπ 2007, 11:17

Βρε Βαγγέλη,μου θυμίζεις τον Γιωργάκη τον Παπανδρέου,που άλλα τον ρωτούσαν οι δημοσιογράφοι και σε άλλα απαντούσε,με συνέπεια να πάθει πανωλεθρία....

Εγώ ανακατεύτηκα πολύ πρόσφατα στην ανάλυση της μετοχής,όταν άρχισε η συζήτηση για την πορεία της το τελευταίο διάστημα μετά την αύξηση κεφαλαίου.Ποιο 60% μου λές....

Σου θυμίζω δε ότι και σε αυτή τη μετοχή,όπως και σε πολλές άλλες,έδωσα τις εκτιμήσεις μου πολλές μέρες πριν.Ξεχνάς μου φαίνεται ότι είμαι ο μόνος εδώ μέσα που έχω επανειλημμένα τολμήσει να κάνω LIVE TRADING τόσο σε μετοχές όσο και σε παράγωγα.

Εγώ Βαγγέλη μου,όπως άριστα γνωρίζεις,δεν προσπαθώ ούτε τον αλάνθαστο να παραστήσω,ούτε τον γκουρού,ούτε να δοξαστώ μέσω του φόρουμ.Εχω τονίσει κατ" επανάληψη ότι τα καλύτερα συστήματα έχουν επιτυχία που μετά βίας ξεπερνά το 50%,πράγμα που φαίνεται ότι αρνείσαι να δεχτείς.Πολύ κακώς,κατά την γνώμη μου,διότι φοβάμαι οτι αργά η γρήγορα η αγορά θα σε προσγειώσει ανωμάλως.....

Εν πάσει περιπτώσει,όποιος θέλει να διαβάσει πέντε πράγματα σοβαρά και τεκμηριωμένα,ας το κάνει.Οποιος θέλει να παιδεύεται μια ζωή με πολύπλοκα και άχρηστα μαθηματικά κατασκευάσματα,με πολύχρωμα βελάκια και γραμμές και με δείκτες που σου λένε μετά απο 10 μέρες τι έπρεπε να είχες κάνει 10 μέρες πριν ας το κάνει επίσης.

Είπαμε....ο καθένας όπως βολεύεται..... :D

A45

18 Σεπ 2007, 21:20

Βαγγέλη,

επειδή ξέρεις πόσο σε συμπαθώ και επειδή διακρίνω κάποια κακοπιστία στα γραφόμενά σου,σταματάω την κουβέντα εδώ.

Να σου πώ απλά 2 πραγματα,η μάλλον τρία.Απο τον Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο μεσολαβούν,αν δεν κάνω λάθος,4 μήνες.Αυτό σχετικά με το "πρόσφατα".Δεύτερον,εγώ ποτέ δεν διεκδίκησα το αλάνθαστο,και μάλιστα έχω πολλές φορές παραδεχθεί ότι έπεσα έξω.Απλά,το δικό μου σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο που εμπεριέχει την παραδοχή του λάθους και ενεργοποιεί ένα στόπ που συνήθως συνεπάγεται μικρή ζημιά.

Τρίτον και κυριότερον.....Η επόμενη στήριξη της μετοχής είναι στο 1.50 ευρώ !!! μην την αφήσεις να σου ξεφύγει,αν συνεχίσει να πέφτει.

Αυτά και καλή επιτυχία :D

A45

24 Σεπ 2007, 14:03

Τώρα θέλεις απάντηση σε αυτά που γράφεις? Λοιπόν,φυσικά κανένα βιβλίο δεν γράφει για μέθοδο trading σε αυξήσεις κεφαλαίου....Είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια μέθοδος?

Η μέθοδος που ακολουθείς Βαγγέλη,πρώτον δεν πιάνει πάντοτε.Δεύτερον,είναι εξαιρετικά υποκειμενική,χωρίς κανόνες δηλαδή.Τρίτον,μπορεί να εφαρμοσθεί σε μία Αμερικάνικη,η Γερμανική,η Ιταλική μετοχή?

Μακάρι να κερδίζεις πάντοτε ακολουθώντας αυτή την μέθοδο....προσωπικά,ξέρεις ότι χαίρομαι όταν οι φίλοι μου πάνε καλά.Απο κει και πέρα,η τεχνική προσέγγιση που έκανα εγώ,ήταν αρκετά σωστή νομίζω.Ας μην μπερδεύουμε ανόμοια πράγματα.....Ο καθένας ακολουθεί αυτό που του αρέσει και του ταιριάζει.Κοινως,όπως τον βολεύει :D

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες