Dimigon

05 Αύγ 2007, 13:51

Η αδυναμία υπέρβασης των 1.80 για τις τελευταίες μέρες έχει ενεργοποιήσει τον στόχο των 1.49.

ENGLEZOS
Site Admin

06 Αύγ 2007, 00:24

Εγώ πάντως δεν την ξαναπατάω...

Αυτή τη φορά θα ακολουθήσω τον "μοναχικό λύκο"...
Μπάμπης Εγγλέζος
http://babisenglezos.blogspot.com/

A45

11 Αύγ 2007, 11:18

Ομολογώ ότι όταν,πριν μήνες,είχα σημειώσει την περιοχή του 1.50 - 1.55 σαν πιθανή περιοχή στήριξης,δεν φανταζόμουν ότι θα έφτανε τόσο χαμηλά....Προσέξτε κάτι όμως : είχα επισημάνει ότι η περιοχή κοντά στο 1.80 ήταν κακή περιοχή για αγορές.Και είχα πεί ΑΝ η τιμή φθάσει στο 1.50,εκεί είναι μία περιοχή χαμηλού ρίσκου για να τοποθετηθεί κάποιος.....

Για ποιό λόγο το είχα αναφέρει? μύρισα τα νύχια μου? οχι βέβαια....Απλά διότι στην περιοχή αυτή υπήρξε συσσώρευση και ακολούθησε μεγάλη ανοδική κίνηση.Τι δείχνει αυτό? ότι στην περιοχή αυτή υπάρχει ανισορροπία προσφοράς - ζήτησης υπέρ των αγοραστών.Πολύ απλό.....

Λειτουργεί πάντα η μεθοδολογία αυτή? όχι βέβαια... :p θα καναμε διακοπές στις Μπαχάμες αν τα πράγματα ήταν τόσο εύκολα! αλλά είναι μία μέθοδος που έχει λογική αγοράς,δεν επηρεάζεται απο το time frame του διαγράμματος και έχει ένα ποσοστό επιτυχίας σχετικά καλό.

Εχει και πολλές αδυναμίες όμως.....πρώτα πρώτα,ο ορισμός μιάς περιοχής σαν στήριξη η αντίσταση είναι εν πολλοίς υποκειμενικός.Δεύτερον,υπάρχει πάντα το ερώτημα σε ποιό σημειο της περιοχής στήνουμε τις εντολές μας.Μπορεί να χάσουμε την κίνηση αν βάλουμε εντολές χαμηλά,μπορεί να αγοράσουμε σε κακό σημείο αν τις βάλουμε ψηλά.Και τρίτον,απο τις 3-4 περιοχές στήριξης που μπορεί να εντοπίσουμε σε μία μετοχή,ποιά απ όλες θα λειτουργήσει τελικά? εδώ σε θέλω κάβουρα..... :D

Οποιος έχει κάνει trading σε ξένα παράγωγα,όπου εκεί δοκιμάζεται πραγματικά η ψυχική αντοχή του οποιουδήποτε,έχει μάθει ένα πράγμα : καμμία μέθοδος δεν λειτουργεί πάντα.Ολες οι μέθοδοι θα δόσουν και καλές και κακές κινήσεις.Και κανένας trader δεν μπορεί εκ των προτέρων να ξέρει αν μία κίνηση θα πάει καλά η όχι....

Τι κάνουμε λοιπον? Πρώτα πρώτα,αγνούμε τους πάντες.Τις εφημερίδες,τα νέα,τον χρηματιστή μας,τον φίλο μας,ΟΛΟΥΣ.Επικεντρωνόμαστε με θρησκευτική προσήλωση στο σύστημά μας.Το εφαρμόζουμε πιστα,no matter what....Παίρνουμε αγόγγυστα τις ΜΙΚΡΕΣ ζημιές μας.Δεν παραπονιόμαστε για τα διαφυγόντα κέρδη,εφ"όσον ρευστοποιήσαμε τη θέση μας σύμφωνα με το σύστημά μας.Δεν φοβόμαστε! Δείχνουμε εμπιστοσύνη στο σύστημά μας,άρα και στον εαυτό μας.Περιμένουμε υπομονετικά την ώρα που το σύστημά μας θα μας δείξει το καλό του πρόσωπο.Αλλά και τότε δεν γινόμαστε απρόσεκτοι,ούτε παίρνουν τα μυαλά μας αέρα....Ο κύκλος θα επαναληφθεί,ξανά και ξανά.....

Οσοι είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους,θα αναγνωρίσουν σε αυτά που γράφω ΑΛΗΘΕΙΕΣ.Τις μόνες αλήθειες για το trading.Δεν είναι τυχαίο ότι οι μακροχρόνια κερδισμένοι traders είναι ελάχιστοι.Οι αρετές που απαιτούνται είναι πολλές και δυσεύρετες.Ελάχιστοι τις διαθέτουν.Ο πιο δύσκολος αντίπαλος είναι ΠΑΝΤΑ ο ίδιος μας ο εαυτός.Οι ανασφάλειές μας,οι φόβοι μας,οι εγωισμοί μας,προσθέστε ότι άλλο σας έρχεται στο μυαλό....

Dimigon

12 Αύγ 2007, 00:52

[quote0="Dimigon"]Η αδυναμία υπέρβασης των 1.80 για τις τελευταίες μέρες έχει ενεργοποιήσει τον στόχο των 1.49.[/quote0]
Με το 1.48 ο στόχος και πάλι επιτεύχτηκε.
Μπάμπη χαιρετισμούς απο τον ..Λύκο..
:)

A45

12 Αύγ 2007, 19:15

Αλλα λέει ο ένας,άλλα λέει ο άλλος και τελικά ο καθένας το χαβά του..... :D

Εγώ είπα κάτι πάρα πολύ απλό: δεν με ενδιαφέρει αν έπιασα το 1.50 η το 1.49 και η μετοχή αντέδρασε εκεί.Για 2 λόγους:

Πρώτον,διότι καλλιστα η μετοχή μπορεί τη Δευτέρα να πάει ακόμα χαμηλότερα.

Δεύτερον,διότι σε άλλες 10 περιπτώσεις η τιμή θα σπάσει και την στήριξη και θα πάει πολύ παρακάτω.

Εγώ είπα ότι όποιος ασχολείται με το χρηματιστήριο,είτε σε επίπεδο μονόλεπτου διαγράμματος,είτε σε επίπεδο πενταετούς διακράτησης,πρέπει να έχει ένα καλά μελετημένο σχέδιο και να το τηρεί απαρέγκλιτα.Χωρίς εγωισμούς,χωρίς φανφάρες και χωρίς συναισθηματισμούς.

Το σχέδιο αυτό θα του δόσει και καλές και κακές κινήσεις.Αν μπορεί να έχει μικρές ζημιές στις κακές και μεγάλα κέρδη στις καλές,τότε μακροπρόθεσμα θα είναι κερδισμένος.Το 95% (τουλάχιστον) των traders κάνει το ακριβώς αντίθετο.Δεν τηρεί το σχέδιο (η δεν έχει καθόλου σχέδιο...),χάνει τα λεφτά του και φεύγει απογοητευμένος η και θυμωμένος....Αρνείται να πάρει τη ζημιά,η βάζει μεγάλα στόπ,η διστάζει να εκτελέσει κινήσεις μετά απο μία σειρά αποτυχημένων trades.Και μόλις πιάσει μια κερδοφόρα κίνηση,ρευστοποιεί γρήγορα,διότι φοβάται μη χάσει τα κέρδη που έχει εκείνη τη στιγμή.

Αυτά είναι πασίγνωστα πράγματα που όποιος έχει κάνει έστω και μία μέρα trading τα γνωρίζει άριστα.Οι επιτυχημένοι traders δεν βγάζουν λεφτά επειδή έχουν βρεί ένα μαγικό σύστημα η επειδή έχουν καλές πληροφορίες.Αυτά είναι μπούρδες.Είναι επιτυχημένοι διότι έχουν καταφέρει να μην επηρεάζονται συναισθηματικά απο τα αποτελέσματα των κινήσεων τους.

Τώρα εσύ φίλε Βαγγέλη ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση έκανες μία κακή κίνηση.Αγόρασες σε μία τιμή,άφησες την μετοχή να πάει 20% κάτω και πεισματικά λές ότι "οχι,εγώ θα κερδίσω"....Ασφαλώς και μπορεί να κερδίσεις στο τέλος! Και ειλικρινά στο εύχομαι :D Ομως,δεν ήταν σωστή κίνηση....Εχεις δεσμεύσει ένα κεφάλαιο σε μία ζημιογόνο θέση για 2 μήνες,με αβέβαιο αποτέλεσμα.Αν όμως,το σύστημά σου,η μέθοδός σου,σου επιτρέπει να πάρεις τέτοιο ρίσκο,τότε καλώς έπραξες.

Προσωπικά αγαπητοί φίλοι,έχω προ πολλού ξεπεράσει το στάδιο του να επιδιώκω την ικανοποίηση του εγωισμού μου η της αυτοεπιβεβαίωσής μου μέσω του χρηματιστηρίου.Διότι έκανα πολλά λάθη,έχασα χρήματα και τελικά "έμαθα" τον σωστό τρόπο για να κερδίζω χρήματα απο τις αγορές.Το "έμαθα" δεν σημαίνει ότι μπορώ και να το εφαρμόσω πάντοτε.Το παλεύω συνεχώς....Οταν θα φθάσω στο σημείο να έχω ανοιχτή θέση στην αγορά,να έχω "στήσει" τα stop και τα profit targets μου και να πηγαίνω για καφέ,η να παίζω πασιέντζες,αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου trade,τότε θα έχω φθάσει εκεί που θέλω....

Διαβάστε τα βιβλία του Elder και του Mark Douglas.Κανείς απο τους δύο δεν είναι trader.Λένε πολύ σωστά πράγματα και,προς τιμήν τους,παραδέχονται έμμεσα ότι ούτε οι ίδιοι δεν μπορούν να τα εφαρμόσουν....Γι " αυτό άλλωστε και γράφουν βιβλία,η διδάσκουν σε σεμινάρια....Κάποιοι μαθητές τους όμως μπόρεσαν να τα εφαρμόσουν.Ελάχιστοι....Αυτοί είναι οι πραγματικά επιτυχημένοι traders....

Υ.Γ. Διαβάζω ακόμα σε διάφορα sites posts διαφόρων ανθρώπων που ζητούν απο άλλους γνώμη για μετοχές,κάνουν θεωρητικές αναλύσεις για το αν είμαστε στο τρίτο κύμα η στο δεύτερο υποκύμα του τέταρτου κύματος,η προσπαθούν να συνδέσουν οικονομικά νέα η πληροφορίες με την πορεία των τιμών.Κάποτε έκανα κι εγώ τα ίδια.....Ε,όπως πολύ σοφά είπε κάποτε ο Warren Buffet "αν μέσα σε 10 λεπτά δεν έχεις καταλάβει ποιός είναι το κορόιδο,τότε το κορόιδο είσαι εσύ!"......

Dimigon

29 Αύγ 2007, 15:48

Μετά την διάνα με το 1.48 έδωσε ενα pull back 1.75 (20%).
Δεν κατάφερε να περάσει το καθοριστικό 1.81 και έχασε και το 1.65.
High βάλε το χέρι σου μπας και δούμε και κανένα 1.29-1.32..
:D

Dimigon

29 Αύγ 2007, 16:34

[quote0="VANG-HAI"]Δημητρη μου, ευχαριστω για το 1.50

π.ς. στο 1.75 εκανε 240 τεμμαχια, δικα σου ηταν Δημητρη;;Αν ναι σε παραδεχομαι :D

Εμεις ειμαστε πιο πλεονεκτες[Θα δεις :;): ][/quote0]
Μπα δεν έχω ασχοληθεί στην πράξη με το χαρτί χάϊ μου..

Αφορμή για προπόνηση το έχω και περισσότερο για να τα λέμε πότε - πότε στην παληά γωνιά...
:)

Καλή τύχη απο καρδιάς...

Δημήτρης

A45

23 Σεπ 2007, 15:53

Γιατί να μπλέκουμε Βαγγέλη μου σε υποθέσεις και σε διαμάχες που δεν μας αφορούν?

Ολοι οι εμπλεκόμενοι στην "διαμάχη" αυτή έχουν σκοπιμότητες και προωθούν συμφέροντα.Απο τα στενά δικά τους,μέχρι συμφέροντα τρίτων....ασε δε που όλοι αυτοί κατά καιρούς μας έχουν φερθεί σκάρτα.Μας χρησιμοποίησαν εκεί που τους βόλευε και μετά κοίταξαν τα συμφέροντά τους.Τα οποία κατά κανόνα είναι οικονομικά.....

Το διάγραμμα της μετοχής είναι αμφιλεγόμενο τεχνικά,οι δε πιθανές ερμηνείες και σενάρια πολλά.Η μετοχή αντέδρασε στην στήριξη του 1,45 ,αλλά έχει μπροστά της την περιοχή του 1,95 που είναι δύσκολη,και επι πλέον ένα ανοδικό gap το οποίο νομίζω ότι σύντομα θα επιχειρήσει να καλύψει.Επειδή δε το τεχνικό επίπεδο των "σχολιαστών" της μετοχής που ανέφερες είναι απο μέτριο έως ανύπαρκτο,προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλύτερα να παραμείνουμε στις δικές μας εκτιμήσεις,όπως διατυπώνονται ΕΔΩ,και να μην ασχολούμαστε με παπαγαλισμούς άλλων.....

violes

23 Σεπ 2007, 23:47

[quote0="VANG-HAI"]Συμφωνω απολυτα...αλλωστε το 1.95-2 πιστευω οτι ειναι καλη περιοχη , για αποκομιση κερδων για μας που επωφεληθηκαμε με βαση την τακτικη μας, εδω και 3 μηνες στην μετοχη..

Δεν ειναι ασχημη αποδοση, εν οψει της αυξησης της, στα 0.98 θυμιζω..

Αλλωστε μια τακτικη, στρατηγικη οπως η ιδιαιτερη δικια μου, που στηριζεται σε ορους αυξησης και ημερομηνιες και οχι τιμες, ειναι φυσικο να ξενιζει..

p.s. Ειχα τους λογους μου , που πεταξα και εγω το γαντι, σε καποιους παντογνωστες..

Οπως ειδες κανενας δεν τολμησε , να το σηκωσει..

Κριμα..

Και ειχα τοσα ραμματα...[/quote0]
http://www.tradenews.gr/forum/viewtopic.php?t=273&postdays=0&postorder=asc&start=90

1,28?

Pou to grafei?

A45

02 Οκτ 2007, 02:00

[img0]http://img216.imageshack.us/img216/6973/xatzkio3.jpg[/img0]

Κοιτάξτε καμμιά φορά πόσο ωραία,πόσο ενδιαφέρουσα μπορεί να είναι η τεχνική ανάλυση....Σίγουρα δεν είναι πανάκεια,οπωσδήποτε δεν δίνει πάντα σωστές λύσεις και ασφαλώς υπάρχουν και άλλες μεθοδολογίες,όπως αυτή του Βαγγέλη,προσέγγισης της αγοράς.Ομως,πολλές φορές το διάγραμμα είναι σαν να σου μιλάει,σαν να ξεφεύγει απο ένα σύνολο γραμμών και αριθμών,σαν να αποκτά υπόσταση.

Κοιτάξτε τι έχουμε εδώ.Εχουμε μία μετοχή που αντέδρασε υψηλότερα απο το σημείο που θα περίμενε κανείς και έκανε μία κούρσα απο το 1.45 στο 2.10 περίπου.Γι" αυτό λέμε ότι η Τ.Α. δεν είναι ακριβής επιστήμη,αλλά κάτι σαν τέχνη.

Στην κούρσα αυτή,η τιμή κάνει δύο gaps,πάει στην περιοχή της αντίστασης και,κατά μαγικό τρόπο,φρενάρει εκεί.Φρενάρει για 3 συνεδριάσεις,με διαδοχικά υψηλότερα κλεισίματα,με συρρίκνωση της διακύμανσης και με εντυπωσιακή μείωση του όγκου.Η δε σημερινή bar είναι inside bar,είναι doji και κάνει και χαμηλότερο υψηλό.

Και ρωτάει κάποιος τώρα: ωραία όλα αυτά,και τώρα τι κάνουμε?

Εδώ λοιπόν είναι που πανε περίπατο όλοι οι τεχνικοί δείκτες,όλες οι καμπύλες,όλα τα Fibonacci,Gann,Elliot,κλπ.Εδώ έρχεται το πραγματικό holy grail που λέγεται risk management.

Και ερωτώ κάθε καλόπιστο συνάδελφο στο χρηματιστήριο και στο trading: υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα? έχει η δεν έχει σημασία αν είσαι κάτοχος της μετοχής η όχι? έχει η δεν έχει σημασία το σημείο στο οποίο την αγόρασες?

Να σας πώ τι θα έκανα εγώ: η μετοχή αγοράζεται μόνον αν μπορέσει,ενδοσυνεδριακά,να διασπάσει το 2.14.Διαφορετικά,περιμένουμε κάποια διόρθωση και εκεί εφαρμόζουμε άλλες τεχνικές.Ο στόχος φυσικά είναι η περιοχή του 2.40 - 2.45,το περιθώριο κέρδους είναι της τάξεως του 10-15%.Οχι σπουδαίο,αλλά αρκετά καλό.

Αν κάποιος έχει την μετοχή,βάζει ένα στόπ στα 2.00 ευρώ περίπου.Δηλαδή λίγο κάτω απο το χαμηλό της σημερινής bar.Εκεί είναι και το stop-loss για κάποιον που θα αγοράσει τώρα,με τις συνθήκες που προαναφέραμε.Ο σχηματισμός και το επίπεδο τιμής στο οποίο σχηματίσθηκε είναι τόσο bearish,που προσωπικά δεν θα ρισκάριζα τίποτα παραπάνω.Είτε έχω την μετοχή και πάω να προστατεύσω τα κέρδη μου,είτε την αγοράζω τώρα και ρισκάρω κεφάλαιο.

Αυτά λέει η τεχνική ανάλυση.Τώρα,αν ο Χατζηωάννου πάει αύριο και αγοράσει 1.000.000 κομμάτια και την πάει στα 3 ευρώ,η πουλήσει 1.000.000 κομμάτια και την πάει στο 1 ευρώ,δεν μπορώ να το ξέρω.Και δεν χρειάζεται να το ξέρω :D υπάρχει σχέδιο αντίδρασης για κάθε περίπτωση,οπότε μπορεί κανείς να κοιμάται ήσυχος....

Υ.Γ Η πολύ κακή περίπτωση είναι να περάσει πρώτα η τιμή το 2.14 και μετά να πάει στο 2.0,η κάτω απο αυτό :p οι έχοντες την μετοχή θα πάρουν τα κέρδη τους,οι δε τωρινοί αγοραστές θα γράψουν μια μικρή ζημιά.Και η ζωή συνεχίζεται..... :D

gem2004
Επικοινωνία: Ιστοσελίδα

02 Οκτ 2007, 09:51

Μιά εικόνα, χίλια λόγια

[img0]http://img461.imageshack.us/img461/268/hatzkath20071002hu8.png[/img0]
Γιώργος Μάρκοβιτς\r\nhttp://tinyurl.com/6xy3man

A45

02 Οκτ 2007, 16:42

Σήμερα πάντως ο ....market maker λες και μας διάβαζε.... :D η τιμή πήγε στο 2.14 και έκλεισε χαμηλά στο 2.05.Το doji και γενικά ο bearish σχηματισμός δούλεψαν κατά γράμμα.

Θεωρητικά λοιπόν,κάποιος ΔΕΝ έπρεπε να αγοράσει (αφού η τιμή δεν διέσπασε το 2.14) ,αλλά το στόπ είναι στο 2.Αυτό ισχύει για τους κατέχοντες την μετοχή....

Υ.Γ. Γιώργο,το σύστημά σου έχει πιάσει μεν την τελευταία ανοδική κίνηση,αλλά προηγουμένως είχε πολλά μπες-βγες.Είναι αυτό που λέω ότι οποιοδήποτε σύστημα,έστω και πολύ καλό όπως του Γιώργου,δίνει πολλές αμφιλεγόμενες κινήσεις.Η διαφορά φυσικά είναι στο leverage....Αν η μετοχή αυτή ήταν συμβόλαιο,ακόμα και οι μικροκινήσεις που δίνει το σύστημα θα μπορούσαν να θεωρηθούν κερδοφόρες.Χωρίς την μόχλευση όμως,και με τις απίστευτα ακριβές Ελληνικές προμήθειες όλες αυτές οι
κινήσεις είναι μικροζημιές.

Edited By A45 on 1191332725

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης