A45

08 Νοέμ 2005, 10:59

σεβαστή φυσικά η άλλη άποψη,αλλά τι εννοείς? αναφέρεσαι στα χθεσινά η στην σημερινή συνεδρίαση?

Σήμερα πάντως εγω δεν εχω κάνει κάποια κίνηση ακόμα.Ειδικά την τελευταία ώρα,η κατάσταση είναι ....απελπιστική.Βέβαια δεν εχω αμφιβολία ότι κάποια στιγμή θα ξεσπάσει.....εξακολουθώ να πιστευω προς τα κάτω.Ιδωμεν.....

ptrader

08 Νοέμ 2005, 11:16

[quote0="A45"]σεβαστή φυσικά η άλλη άποψη,αλλά τι εννοείς? αναφέρεσαι στα χθεσινά η στην σημερινή συνεδρίαση?

Σήμερα πάντως εγω δεν εχω κάνει κάποια κίνηση ακόμα.Ειδικά την τελευταία ώρα,η κατάσταση είναι ....απελπιστική.Βέβαια δεν εχω αμφιβολία ότι κάποια στιγμή θα ξεσπάσει.....εξακολουθώ να πιστευω προς τα κάτω.Ιδωμεν.....[/quote0]
Ναι για την χτεσινη συνεδριαση εννοω.Θα δω μετα το μεσημερι αν μπορεσω να βαλω τι εννοω.Αλλιως το βαρδυ/μετα τις 21:00.
waverider
Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

08 Νοέμ 2005, 12:38

[quote0="A45"]σεβαστή φυσικά η άλλη άποψη,αλλά τι εννοείς? αναφέρεσαι στα χθεσινά η στην σημερινή συνεδρίαση?

Σήμερα πάντως εγω δεν εχω κάνει κάποια κίνηση ακόμα.Ειδικά την τελευταία ώρα,η κατάσταση είναι ....απελπιστική.Βέβαια δεν εχω αμφιβολία ότι κάποια στιγμή θα ξεσπάσει.....εξακολουθώ να πιστευω προς τα κάτω.Ιδωμεν.....[/quote0]
καλημέρα παιδιά !

είναι πολύ απλό... το λέω χρόνια τώρα και το εφάρμοζα στο προηγούμενο φόρουμ ..

όποιος θέλει να αποδείξει πως η μέθοδός του .."" τραβάει"" κατά τον ποδοσφαιρικόν όρο , δημοσιεύει τις κινήσεις του με το open-stop-profit και όχι βέβαια εκ των υστέρων.

κατά τα άλλα ανταλλάσσουμε απόψεις μεθόδους και στρατηγικές και μια χαρά είμαστε...και έτσι λειτουργούμε πολύ καλά και υγειώς..!

καλή συνέχεια.

ένα ακόμα πάνω έχει κρίνω ο δικός μας ..

μέχρι 35 φδάξ τον ανέχομαι για λόνγκ..

:)

ptrader

08 Νοέμ 2005, 13:45

[quote0="Dimigon"][quote0="A45"]σεβαστή φυσικά η άλλη άποψη,αλλά τι εννοείς? αναφέρεσαι στα χθεσινά η στην σημερινή συνεδρίαση?

καλημέρα παιδιά !

όποιος θέλει να αποδείξει πως η μέθοδός του .."" τραβάει"" κατά τον ποδοσφαιρικόν όρο , δημοσιεύει τις κινήσεις του με το open-stop-profit και όχι βέβαια εκ των υστέρων.

κατά τα άλλα ανταλλάσσουμε απόψεις μεθόδους και στρατηγικές και μια χαρά είμαστε...και έτσι λειτουργούμε πολύ καλά και υγειώς..!

καλή συνέχεια.

:)[/quote0]
Αν η κινηση απο 5052 αποδειχτει "σφηνα"=διορθωθει in-time αμεσως,μπορει....αλλα εγω κρινω πως οχι,ακομα και πανω να παει δεν θα παρω.

btw,χτες τουλαχιστον 3 φορες γραφω:"προσοχη για ενα in-time απο 5009"....και η κοκκινη διακεκομενη δεν επιτρεπεται να διασπαστει=αρα? ???
waverider

Εικόνα

Εικόνα

ptrader

08 Νοέμ 2005, 15:15

Αυτο εννοουσα,οπως ηταν η εικονα του εχτες:

Στην αρχη της συνεδριασης,οπως εγραφα για εχτες,η προσοχη μου ηταν στραμενη για ενα in-time του τελευταιου υποκυματος απο το 5009 της Παρασκευης,μετα και το καλο κλεισιμο της Αμερικης και αφου αναμενοταν να ανοιξει πανω.Αυτο δεν πραγματοποιηθηκε οπως φαινεται απο τα μπλε κουτακια,αρα με μεγαλη πιθανοτητα η διορθωτικη φαση θα συνεχιζοταν,μπορει στο ιδιο μοτιβο=πλαγια και επιπεδα,μπορει και με ενα οριακο ψηλο πανω απο το 5014 αλλα μερος της διορθωσης και αυτο και οχι κατι καινουργιο.Αφου δεν καταφερε ενα νεο εστω και οριακο ψηλο,ηταν σιγουρο πως θα συνεχιζε την διορθωση.
Στην συνεχεια,μια διασπαση της μπλε γραμμης ηταν επιτρεπτη,της κοκκινης οχι ομως,αφου η μετρηση προεβλεπε πως δεν εχει τελειωσει αλλα κατι λειπει ακομα για πανω,με τα σημεια που βγαινουν ακυρα το ενα η" το αλλο γνωστα,αλλα μακρυα.Αρα,μετα την διασπαση της μπλε γραμμης,το ρισκο για το ανοιγμα μιας long θεσης με στοπ την κοκκινη μεταφραζοταν σε μια απωλεια 4-5-6 μοναδων το πολυ,απο το χαμηλο που εκανε,συν-πλην 2-3 μον.Εκει στο χαμηλο,αναλογα τι χρησιμοποιει ο καθενας,υπηρχε μια βραχυχρονια υπερπουλημενη κατασταση και στην οποια μπορουσε κανεις να βασιστει εν μερη,με αγνωστο βεβαιως το μετεπειτα αποτελεσμα,αλλα αφου το ρισκο μεταφραζοταν σε 4-6 μοναδες,μπορουσε να το ρισκαρει κανεις.Τις προθεσεις του αρχισε να τις δειχνει μετα και λιγο λιγο,οταν αρχισε μια ανοδο χωρις ουσιαστικη διορθωση,οταν αρχισαν να γυριζουν και καποιοι δεικτες/ταλαντωτες,αν χρησιμοποιει και δουλευει καποιος με αυτους.Το αργοτερο στο κοκκινο κουτακι ειχε ξεκαθαρισει,αφου πραγματοποιηθηκε το αναμενομενο και ζητουμενο in-time του τελευταιου υποκυματος για συνεχιση της ανοδου.Εκει το αργοτερο long με στοπ η" το χαμηλο,η" το 61,8% απο το χαμηλο,η" την νεα αναπροσαρμοζμενη γραμμη που περνουσε απο το χαμηλο.

[img0]http://img57.imageshack.us/img57/6251/daxi3wm.png[/img0]

Edited By ptrader on 1131455831
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

08 Νοέμ 2005, 16:14

[quote0="ptrader"][quote0="Dimigon"][quote0="A45"]σεβαστή φυσικά η άλλη άποψη,αλλά τι εννοείς? αναφέρεσαι στα χθεσινά η στην σημερινή συνεδρίαση?

καλημέρα παιδιά !

καλή συνέχεια.

Αν η κινηση απο 5052 αποδειχτει "σφηνα"=διορθωθει in-time αμεσως,μπορει....αλλα εγω κρινω πως οχι,ακομα και πανω να παει δεν θα παρω.

btw,χτες τουλαχιστον 3 φορες γραφω:"προσοχη για ενα in-time απο 5009"....και η κοκκινη διακεκομενη δεν επιτρεπεται να διασπαστει=αρα? ???[/quote0]
δάσκαλε με όλο το σεβασμό και στη γνώση σου και στην προσφορά σου , δεν νομίζω πως είναι έτσι ακριβώς.

είναι έτσι όταν μπορούμε να το κάνουμε .

για να δείξουμε ότι το κάνουμε και όχι ότι το διαδάσκουμε ( people who can do and people who can teach),πρέπει να το λέμε η να το γράφουμε καθαρά και ευθαρσώς .

ο Νίλις και ας τον χλευάζουμε τηρεί ευλαβικά τον κανόνα.

ξέρουμε πως χρησιμοποιεί μια μεθοδολογία όπως χρησιμοποιούν όλοι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το trading αλλά με επιτυχία η όχι τολμά και ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΘΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ..

OPEN-STOP-TARGETS..

αυτό εννοούσα πρίν..

Με σεβασμό.. :)

ptrader

08 Νοέμ 2005, 17:58

Δεν ειναι ετσι και δεν μπορει να ειναι ετσι σφ,αλλα ποιο αναλυτικα ποιο μετα,αν προλαβω....να ρωτησω μονο ενα πραγμα:

Διαβασες καθολου τι εγραψα εχτες π.χ. αφου στην χτεσινη συνεδριαση αναφερομαστε?Πως και τι το φανταστηκα για την χτεσινη συνεδριαση,τι και ποιο πανω-κατω ηταν το "πλανο" μου,που επρεπε να δοθει προσοχη,τι απολα οσα γραφτηκαν επρεπε να προσεχτει?Αν ναι ( :( ??? )αν υπηρχαν 3-4 σημεια ας πουμε,τι και ποια ηταν?

Θελω μια απαντηση.

Edited By ptrader on 1131465545
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

08 Νοέμ 2005, 19:54

[quote0="ptrader"]Δεν ειναι ετσι και δεν μπορει να ειναι ετσι σφ,αλλα ποιο αναλυτικα ποιο μετα,αν προλαβω....να ρωτησω μονο ενα πραγμα:

Διαβασες καθολου τι εγραψα εχτες π.χ. αφου στην χτεσινη συνεδριαση αναφερομαστε?Πως και τι το φανταστηκα για την χτεσινη συνεδριαση,τι και ποιο πανω-κατω ηταν το "πλανο" μου,που επρεπε να δοθει προσοχη,τι απολα οσα γραφτηκαν επρεπε να προσεχτει?Αν ναι ( :( ??? )αν υπηρχαν 3-4 σημεια ας πουμε,τι και ποια ηταν?

Θελω μια απαντηση.[/quote0]
Δημήτρη δεν σε αφορά προσωπικά η αναφορά μου.

Οπότε για ποιό λόγο να απαντήσεις?

Αναφέρθηκα και εννόησα όλες τις αναλύσεις, που παρατίθενται και μεταξύ αυτών και δικές μου, που αφορούν δείκτες η μετοχές η παράγωγα.

Κρίνω ανέκαθεν και είναι προσωπική μου άποψη , πως υπάρχει μέγιστη διαφορά απο την ανάλυση που γράφεται το βράδυ και απο την ενεργό συμμετοχή σε intraday trading και μάλιστα σε ένα προϊόν παρεμβατικό και σε ό,τι αφορά τις συναισθηματικές μεταβολές των συμμετασχόντων αλλά και σε ό,τι αφορά την ταχύτητα και τις εναλλαγές της μεταβλητότητας.

Δεν είναι για μένα τουλάχιστον εφικτό να χρησιμοποιήσω την ώρα , που πυροβολισμοί ένθεν κακείθεν περνούν σύριζα της κεφαλής μου, ένα σχέδιο που εκπονήθηκε εν είδει στρατηγικής και με την αξία σε ηρεμία και όχι σε κατάσταση μάχης.

Σε αυτήν την ώρα οι ""μαχόμενοι"" λειτουργούν βάσει του σχεδίου , που η μάχη και το μπαρουτοκάπνισμα όλων των μαχών, που έχουν εμπλακεί σε κάθε περίπτωση φέρνουν στο προσκήνιο τις στρατηγικές που εφαρμόζονται στην περίπτωση.

¶ρα στην ερώτησή σου μπορώ να απαντήσω ότι ενω διαβάζω την ανάλυσή σου αναπόφευκτα δεν μπορώ να θυμάμαι τα δυό τρία νευραλγικά σημεία, που πράγματι χαρακτηρίζουν εμβόλιμες στιγμές του προίόντος.

Και αυτό ισχύει για κάθε ανάλυση δική μου η δική σου η καθε αναλυτή στον πλανήτη.

Γι" αυτό έχω κατά καιρούς εστιάσει την προσοχή μου επάνω σε εφαρμογές, που έχουν χαρακτηριστικό την ανακοίνωση μιας πράξης λίγο πρίν γίνει η μόλις έγινε , χωρίς βέβαια να είναι και υποχρεωτικό για τον καθένα να το κάνει.

Όμως ανθρώπινο είναι να κεντρίζει περισσότερο το εναδιαφέρον μια τακτική , που αυτός που την εφαρμόζει να κάνει live trading του στύλ long εδώ στόπ εκεί και όχι μια άλλη που δεν σου επιτρέπει σε αυτού του είδους τα προϊόντα να έχεις την άνεση της πράξης.

Συμπερασματικά όλες οι αναλύσεις είναι χρήσιμες και πολύ περισσότερο αυτές, που προέρχονται απο active και έμπειρους traders όπως εσύ , εγώ η ο Α45 η ο ctt και ο marketelf και εκατοντάδες άλλοι.

όμως θεωρώ πως δύσκολα μεταφέρεται στην μάχη μια ανάλυση με πολλαπλά σενάρια και μάλιστα όταν δεν εισαι ο σεναριογράφος.

Χρήσιμο θα ήταν κάποια στιγμή με αρκετές συμμετοχές να παρακολουθούσα ένα contest σαν και αυτά , που γίνονται σε ξένες αγορές με trading , όπου τα συστήματα και οι πρακτικές σε μια δεδομένη χρονική περίοδο κρινονται με τις αποδόσεις τους.

Καλό ξημέρωμα !

A45

08 Νοέμ 2005, 21:51

[quote0]

Δεν νομίζω να έπεσα εξω...

Δημήτρη,εχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λές περί δημοσίευσης των κινήσεων σε real time,κλπ.Οπως θυμάσαι,το έκανα για 10-15 μέρες περίπου,όσο μπορούσα πιο αναλυτικά,ακριβώς για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις.

Ειδικά σήμερα,δεν έκανα καμμία κίνηση,για τον απλό λόγο ότι έλειπα σχεδόν όλη την ημέρα λόγω δουλειάς.

Πάντως,η δημοσίευση των κινήσεων σε πραγματικό χρόνο,καθώς και η εξέλιξη τους (αλλαγή στόπ,ρευστοποιήσεις,κλπ.) είναι τελικά δύσκολη και κουραστική και είναι φυσικό απο ένα σημείο και μετά να κουραστεί κάποιος.Επίσης,πολλές φορές μπορεί κανείς και να αυτενεργήσει,παρεκκλίνοντας απο το αρχικό του πλάνο,λόγω συνθηκών της αγοράς.

Προσωπικά πάντως,δεν δίστασα ποτέ να δημοσιεύσω το όποιο σύστημα χρησιμοποιούσα η δοκίμαζα και μάλιστα για το συγκεκριμένο με τα τριγωνάκια και τις reversal bars έκανα και εκτενή αναφορά στις πηγές μου,μαζί με τα προσωπικά μου σχόλια.

Ο διαγωνισμός,μια που το ανέφερες,εχει πολλές φορές συζητηθεί και κάθε φορά το αναβάλλουμε....Πρέπει ομως να γίνει με ισους όρους (κεφάλαιο,επενδυτικό προιόν,κλπ) πραγμα που συναντά πρακτικές δυσκολίες :;):

Ομολογώ πάντως ότι οι αναλύσεις όλων των φίλων είναι τις περισσότερες φορές και τεκμηριωμένες και σε μεγάλο βαθμό επιτυχημένες,αν και ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω ανάλυση με Elliot,ειδικά αν μπαίνει σε μεγάλες λεπτομέρειες.Και βέβαια,δεν εχω καταλάβει ακόμα με ποιούς τρόπους εφαρμόζουν πρακτικά οι φίλοι του φόρουμ τις αναλύσεις αυτές.

ptrader

09 Νοέμ 2005, 10:08

[quote0="Dimigon"]δάσκαλε με όλο το σεβασμό και στη γνώση σου και στην προσφορά σου , δεν νομίζω πως είναι έτσι ακριβώς.

είναι έτσι όταν μπορούμε να το κάνουμε .

για να δείξουμε ότι το κάνουμε και όχι ότι το διαδάσκουμε ( people who can do and people who can teach),πρέπει να το λέμε η να το γράφουμε καθαρά και ευθαρσώς .

ο Νίλις και ας τον χλευάζουμε τηρεί ευλαβικά τον κανόνα.

ξέρουμε πως χρησιμοποιεί μια μεθοδολογία όπως χρησιμοποιούν όλοι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το trading αλλά με επιτυχία η όχι τολμά και ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΘΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ..

OPEN-STOP-TARGETS..

αυτό εννοούσα πρίν..

Με σεβασμό.. :)[/quote0]
Καλημερα.

Οπως ελεγε και η Πεπη....αλλο βουρτσα και αλλο....το φαρασι :p ....για να μην τα μπερδευουμε σφ:

Αυτο που κανει ο Neely και αυτο που κανουμε εμεις,αλλα ειδικα εσυ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ και δεν μπορεις και να το εφαρμοσεις.Απλα τα πραγματα.
Ο Neely κανει καθαρα position overnight/overweekend trades,εσυ οχι.Ο Neely εχει καποιες δεκαδες χιλαδες συνδρομητες και πρεπει με αυτα που προτεινει να καλυπτει και τις αναγκες ολως αυτων των χιλιαδων συνδρομητων.Οσο ποιο πολυ μπορει,πραγμα αρκετα δυσκολο/αδυνατο απο τη φυση του.Πρεπει ομως με το σκεπτικο του και τις προτασεις του να καλυπτει κατα ενα μεγαλο μερος τις αναγκες ολων αυτων (των χιλιαδων).Γιαυτο και αυτο που κανει φανταζει εκ πρωτης οψεως ευκολο.Γραφουμε π.χ. short στο 1221 με στοπ 1238 και ολα καλα,η" γραφουμε long 1200 με στοπ 1140 και παλι ολα καλα.Βαραμε που και που (αρκετα συχνα θα ελεγα) στοπ της ταξεως των 30-40 μοναδων στον s&p η" και 70!!! ακομα και ολα καλα,δεν τρεχει τιποτα....πιθανον,δεν ξερω,λεω μονο,πιθανον γιαυτο και δυο φορες φαληρησε και τον βγαλαν με δανεικα καποια φιλαρακια του απο το Αλκατραζ :D ....δηλαδη καμια 200-300 στον dax και ολα καλα....εσυ μπορεις?Αντεχεις?Δεν νομιζω.Και δεν νομιζω να αντεχει κανενας....η" μαλλον,υπηρχε ενας που τα αντεχε αυτα,ενας worldtrader....αλλα και αυτος μετακομισε εις την Κινα :D ,τεσπα.
Επειτα προκυπτουν και αλλα ερωτηματικα.Στους 11 μηνες του μεχρι τωρα ετους,το 60%-80% του χρονου θα ελεγα ηταν εκτος,μιας και η προτροπη του συχνα ηταν:Αναμονη και καμια κινηση.Εχει χασει ολες τις μεγαλες κινησεις της χρονιας,αποδεδειγμενα....αρα,ιδανικο?
Η" το αλλο ερωτημα,η μεθοδολογια που χρησιμοποιει,γιατι δεν εχει καμια σχεση με την θεωρια που "πουλαει"?Κουφο....γιατι δεν χρησιμοποιει στοιχεια απο την θεωρια? κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.
Λες να προδημοσιευουμε τις κινησεις....μαλιστα.Κατα το δικο σου σκεπτικο ομως,τις κινησεις των 10+/- μοναδων,αρα λιγα λεπτα πριν πιστευουμε πως θα ξεκινησει κατι.Κανενα προβλημα.Καντο.Το κανω και εγω,το κανουν και αλλοι.Εξηπηρετει ομως κατι αυτο?Ειναι ευκολο να ακολουθηθει και απο αλλους?Καποιες φορες ναι,καποιες αλλες οχι,λεω εγω.
Η εννοεις μεγαλυτερες κινησεις?Με στοπ 25+ μοναδων?
waverider

Εικόνα

Εικόνα

ptrader

09 Νοέμ 2005, 10:32

[quote0="Dimigon"]Δημήτρη δεν σε αφορά προσωπικά η αναφορά μου.

Αναφέρθηκα και εννόησα όλες τις αναλύσεις, που παρατίθενται και μεταξύ αυτών και δικές μου, που αφορούν δείκτες η μετοχές η παράγωγα.

Κρίνω ανέκαθεν και είναι προσωπική μου άποψη , πως υπάρχει μέγιστη διαφορά απο την ανάλυση που γράφεται το βράδυ και απο την ενεργό συμμετοχή σε intraday trading και μάλιστα σε ένα προϊόν παρεμβατικό και σε ό,τι αφορά τις συναισθηματικές μεταβολές των συμμετασχόντων αλλά και σε ό,τι αφορά την ταχύτητα και τις εναλλαγές της μεταβλητότητας.

Δεν είναι για μένα τουλάχιστον εφικτό να χρησιμοποιήσω την ώρα , που πυροβολισμοί ένθεν κακείθεν περνούν σύριζα της κεφαλής μου, ένα σχέδιο που εκπονήθηκε εν είδει στρατηγικής και με την αξία σε ηρεμία και όχι σε κατάσταση μάχης.

Σε αυτήν την ώρα οι ""μαχόμενοι"" λειτουργούν βάσει του σχεδίου , που η μάχη και το μπαρουτοκάπνισμα όλων των μαχών, που έχουν εμπλακεί σε κάθε περίπτωση φέρνουν στο προσκήνιο τις στρατηγικές που εφαρμόζονται στην περίπτωση.

¶ρα στην ερώτησή σου μπορώ να απαντήσω ότι ενω διαβάζω την ανάλυσή σου αναπόφευκτα δεν μπορώ να θυμάμαι τα δυό τρία νευραλγικά σημεία, που πράγματι χαρακτηρίζουν εμβόλιμες στιγμές του προίόντος.

Και αυτό ισχύει για κάθε ανάλυση δική μου η δική σου η καθε αναλυτή στον πλανήτη.

Γι" αυτό έχω κατά καιρούς εστιάσει την προσοχή μου επάνω σε εφαρμογές, που έχουν χαρακτηριστικό την ανακοίνωση μιας πράξης λίγο πρίν γίνει η μόλις έγινε , χωρίς βέβαια να είναι και υποχρεωτικό για τον καθένα να το κάνει.

Όμως ανθρώπινο είναι να κεντρίζει περισσότερο το εναδιαφέρον μια τακτική , που αυτός που την εφαρμόζει να κάνει live trading του στύλ long εδώ στόπ εκεί και όχι μια άλλη που δεν σου επιτρέπει σε αυτού του είδους τα προϊόντα να έχεις την άνεση της πράξης.

Συμπερασματικά όλες οι αναλύσεις είναι χρήσιμες και πολύ περισσότερο αυτές, που προέρχονται απο active και έμπειρους traders όπως εσύ , εγώ η ο Α45 η ο ctt και ο marketelf και εκατοντάδες άλλοι.

όμως θεωρώ πως δύσκολα μεταφέρεται στην μάχη μια ανάλυση με πολλαπλά σενάρια και μάλιστα όταν δεν εισαι ο σεναριογράφος.

Χρήσιμο θα ήταν κάποια στιγμή με αρκετές συμμετοχές να παρακολουθούσα ένα contest σαν και αυτά , που γίνονται σε ξένες αγορές με trading , όπου τα συστήματα και οι πρακτικές σε μια δεδομένη χρονική περίοδο κρινονται με τις αποδόσεις τους.

Καλό ξημέρωμα ![/quote0]
Ειχα την εντυπωση πως αναφεροσουν σε μενα αλλα μετα ειδα οτι απαντουσες σε ποστ του Α45,σορυ....

Διαφωνω οριζοντια και καθετα,πως δεν μπορεις να βασιστεις στην αναλυση που εκανες το προηγουμενο βραδυ.Δεν στεκει αυτο σφ.Γιατι το κανω εγω και χιλιαδες αλλοι καθε μερα,με το αποτελεσμα να ειναι αρκετα ικανοποιητικο?

Μα αυτη ειναι η ουσια αυτης της αναλυσης.Ενα σχεδιο,ενα πιθανο πλανο και που ειναι οι πιθανοτητες συντριπτικα υπερ σου,οσον αφορα για το τι μπορει να ακολουθησει στην συνεδριαση της επομενης μερας.Απομονωνεις ολα τα πιθανα ενδεχομενα και σεναρια απο τα πολλα που υπαρχουν και καταληγεις σε κατι συγκεκριμενο,σε τουλαχιστον δυο,τα ποιο πιθανα παντα.Και παντα δυο για να εχεις και ενα εναλλακτικο σχεδιο.Μετα,με καθε τικ,με καθε λεπτο,η αγορα και το γραφημα σου δινει ενδειξεις,συνεχως και απο εκει προσανατολιζεσαι και αποφασιζεις.Ισχυει ακομα κατι απο το χ πλανο?Αρα πρατεις αναλογως.Μεσα-στοπ και αναμονη,παει να βγει η" οχι.Βγαινει?Ολα καλα,αναπροσαρμογη του στοπ η" αυξηση της θεσης η" ρευστοποιηση ενος μερους για σιγουρια κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.Δεν ισχυει/χτυπησες στοπ?Εξω.Το ψαχνεις,περιμενεις λιγο,μεχρι να σου δωσει η αγορα και το γραφημα μια νεα/περαιτερω ενδειξη και παλι απο την αρχη.
Αλλες φορες ολα αυτα θα λειτουργουν στο 100% και αλλες λιγοτερο,τι να κανουμε,that"s the game και ανθρωποι ειμαστε και οχι μηχανες.Οχι οτι οι μηχανες τα πανε πολυ καλυτερα (μηχανικα αυτοματοποιημενα συστηματα),αναλογα τι εχει επιλεξει κανεις,ποιον τροπο εχει βρει οτι του ταιριαζει περισοτερο.Και δεν παιζει κανενα ρολο αν πεφτουν πυροβολισμοι και κανονιες,για ολα υπαρχει λυση και τροπος.Το ειδαμε αυτο αρκετες φορες,τελευταια στην London day :;): .Εξαρταται βεβαια,το ποσο πολυ πιστευεις σε μια συγκεκριμενη περιπτωση οτι αυτο που προβλεπεις,αυτο που αναμενεις ειναι εφικτο και πιθανο να βγει.Και πρατεις αναλογως.Οχι ομως μπαινωντας στο 4444 και βγαινωντας 10 μοναδες ποιο πανω ??? ,π.χ.
Αλλιως,βρισκεις μια hit and run στρατηγικη και δουλευεις με αυτην,κανενα προβλημα βεβαια,αλλα με τα αναλογα αποτελεσματα.

Edited By ptrader on 1131525232
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

09 Νοέμ 2005, 14:14

[quote0="ptrader"][quote0="Dimigon"]Δημήτρη δεν σε αφορά προσωπικά η αναφορά μου.

Καλό ξημέρωμα ![/quote0]
Ειχα την εντυπωση πως αναφεροσουν σε μενα αλλα μετα ειδα οτι απαντουσες σε ποστ του Α45,σορυ....

Διαφωνω οριζοντια και καθετα,πως δεν μπορεις να βασιστεις στην αναλυση που εκανες το προηγουμενο βραδυ.Δεν στεκει αυτο σφ.Γιατι το κανω εγω και χιλιαδες αλλοι καθε μερα,με το αποτελεσμα να ειναι αρκετα ικανοποιητικο?

Μα αυτη ειναι η ουσια αυτης της αναλυσης.Ενα σχεδιο,ενα πιθανο πλανο και που ειναι οι πιθανοτητες συντριπτικα υπερ σου,οσον αφορα για το τι μπορει να ακολουθησει στην συνεδριαση της επομενης μερας.Απομονωνεις ολα τα πιθανα ενδεχομενα και σεναρια απο τα πολλα που υπαρχουν και καταληγεις σε κατι συγκεκριμενο,σε τουλαχιστον δυο,τα ποιο πιθανα παντα.Και παντα δυο για να εχεις και ενα εναλλακτικο σχεδιο.Μετα,με καθε τικ,με καθε λεπτο,η αγορα και το γραφημα σου δινει ενδειξεις,συνεχως και απο εκει προσανατολιζεσαι και αποφασιζεις.Ισχυει ακομα κατι απο το χ πλανο?Αρα πρατεις αναλογως.Μεσα-στοπ και αναμονη,παει να βγει η" οχι.Βγαινει?Ολα καλα,αναπροσαρμογη του στοπ η" αυξηση της θεσης η" ρευστοποιηση ενος μερους για σιγουρια κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.Δεν ισχυει/χτυπησες στοπ?Εξω.Το ψαχνεις,περιμενεις λιγο,μεχρι να σου δωσει η αγορα και το γραφημα μια νεα/περαιτερω ενδειξη και παλι απο την αρχη.
Αλλες φορες ολα αυτα θα λειτουργουν στο 100% και αλλες λιγοτερο,τι να κανουμε,that"s the game και ανθρωποι ειμαστε και οχι μηχανες.Οχι οτι οι μηχανες τα πανε πολυ καλυτερα (μηχανικα αυτοματοποιημενα συστηματα),αναλογα τι εχει επιλεξει κανεις,ποιον τροπο εχει βρει οτι του ταιριαζει περισοτερο.Και δεν παιζει κανενα ρολο αν πεφτουν πυροβολισμοι και κανονιες,για ολα υπαρχει λυση και τροπος.Το ειδαμε αυτο αρκετες φορες,τελευταια στην London day :;): .Εξαρταται βεβαια,το ποσο πολυ πιστευεις σε μια συγκεκριμενη περιπτωση οτι αυτο που προβλεπεις,αυτο που αναμενεις ειναι εφικτο και πιθανο να βγει.Και πρατεις αναλογως.Οχι ομως μπαινωντας στο 4444 και βγαινωντας 10 μοναδες ποιο πανω ??? ,π.χ.
Αλλιως,βρισκεις μια hit and run στρατηγικη και δουλευεις με αυτην,κανενα προβλημα βεβαια,αλλα με τα αναλογα αποτελεσματα.[/quote0]
τελικά τα λές πολύ καλά δάσκαλε...

μάλλον οι μαθητές σου δεν έχουν ακόμα αφομοιώσει την πρακτική εφαρμογή της θεωρητικής διαδασκαλίας και χρειάζονται περισσότερη προσπάθεια .

και όταν λέω οι μαθητές σου εννοώ εμένα αλλά χρησιμοποιώ πληθυντικό λόγω ..ηλικίας.. :(

θα προσπαθήσω περισσότερο ..

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ανάπτυξη του επικοδομητικού διαλόγου ..!

Dimigon

09 Νοέμ 2005, 14:26

[quote0="Dimigon"][quote0="ptrader"][quote0="Dimigon"]Δημήτρη δεν σε αφορά προσωπικά η αναφορά μου.

Καλό ξημέρωμα ![/quote0]

Αλλιως,βρισκεις μια hit and run στρατηγικη και δουλευεις με αυτην,κανενα προβλημα βεβαια,αλλα με τα αναλογα αποτελεσματα.[/quote0]
τελικά τα λές πολύ καλά δάσκαλε...

μάλλον οι μαθητές σου δεν έχουν ακόμα αφομοιώσει την πρακτική εφαρμογή της θεωρητικής διαδασκαλίας και χρειάζονται περισσότερη προσπάθεια .

και όταν λέω οι μαθητές σου εννοώ εμένα αλλά χρησιμοποιώ πληθυντικό λόγω ..ηλικίας.. :(

θα προσπαθήσω περισσότερο ..

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ανάπτυξη του επικοδομητικού διαλόγου ..!
η καμπάνα του "" μπαίνεις στο 4444 και βγαίνεις δέκα μονάδες πιο πάνω"", χτυπάει για μένα κύριοι.. :)

και πράγματι τότε χτύπησε λυπητερά αφήνοντας πολλά λεφτά στο τραπέζι ( που λέει και ο αγαπητός μας Α45) αλλά η ίδια καμπάνα έχει σώσει τον υποφαινόμενο σε άλλες περιπτώσεις , που φάνταζαν ίδιες με εκείνες του 4444 αλλά τελικά δεν ήταν.

όπως τελευταία δεν θυμάμαι ακριβώς που όταν ""συμφωνήσαμε"" να πάρουμε όλη τη κίνηση έτσι όπως την είδαμε απο 4945 αν θυμάμαι καλά φδάξ και ενώ μας έδινε 70 μονάδες πήγαμε να πάρουμε μια μεγάλη κίνηση 100 και πλέον μονάδων και τελικά με το trailing profit καταλήξαμε στις 10..

Και συ πρίν χρόνια δάσκαλε είχες αναφερθεί ότι ακόμα και eod μεγάλοι παίχτες αδυνατούν να πάρουν μεγάλες κινήσεις για πολλαπλούς λόγους και αιτίες..

και εγώ αδυνατώ... :)

λές να είμαι μεγάλος παίχτης και να μην το ξέρω?

:D :D :D

ptrader

09 Νοέμ 2005, 14:57

λές να είμαι μεγάλος παίχτης και να μην το ξέρω?

:D :D :D[/quote0]

Σιγουρα εισαι μεγαλος παιχτης :cool: .

Δεν θυμαμαι για ποτε λες,αλλα καλυτερα με 10 μον κερδος παρα με ζημια.Και στα position trades μενεις μεσα,μεχρι να σε πεταξει η αγορα εξω,μεχρι να χτυπησει το στοπ σου.Αλλες φορες θα ειναι μονο 10 μον και αλλες παραπανω.

Λοιπον,το b κρατησε ηδη οσο το a αλλα μπορει ανετα να κρατησει αλλο τοσο.Ασφαλη setup για τερματισμο αυτου θα εχουμε μονο οταν θα μπορουμε να τραβηξουμε μια 0-b γραμμη και διορθωθει αυτο απο το c σε in-time,εκει που ειναι το μπλε κυκλακι.Αν τραβηξει και μετα απο αυτο το χρονικο σημειο πλαγια,θα ανηκει ακομα στο b και μπορει καποια στιγμη να δουμε και ενα οριακο ψηλο πανω απο το σημερινο ψηλο.
[img0]http://img310.imageshack.us/img310/462/daxi2lj.png[/img0]
[img0]http://img310.imageshack.us/img310/1527/dax1min9fg.png[/img0]
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

09 Νοέμ 2005, 17:03

[quote0="ptrader"]λές να είμαι μεγάλος παίχτης και να μην το ξέρω?

:D :D :D[/quote0]

Σιγουρα εισαι μεγαλος παιχτης :cool: .

Δεν θυμαμαι για ποτε λες,αλλα καλυτερα με 10 μον κερδος παρα με ζημια.Και στα position trades μενεις μεσα,μεχρι να σε πεταξει η αγορα εξω,μεχρι να χτυπησει το στοπ σου.Αλλες φορες θα ειναι μονο 10 μον και αλλες παραπανω.

Λοιπον,το b κρατησε ηδη οσο το a αλλα μπορει ανετα να κρατησει αλλο τοσο.Ασφαλη setup για τερματισμο αυτου θα εχουμε μονο οταν θα μπορουμε να τραβηξουμε μια 0-b γραμμη και διορθωθει αυτο απο το c σε in-time,εκει που ειναι το μπλε κυκλακι.Αν τραβηξει και μετα απο αυτο το χρονικο σημειο πλαγια,θα ανηκει ακομα στο b και μπορει καποια στιγμη να δουμε και ενα οριακο ψηλο πανω απο το σημερινο ψηλο.
[img0]http://img310.imageshack.us/img310/462/daxi2lj.png[/img0]
[img0]http://img310.imageshack.us/img310/1527/dax1min9fg.png[/img0][/quote0]
perfect chart one minute !

πήγε καλά το λόνγκ b στο 32 ντάξ που έχεις !

παρά μια μονάδα...

congrats σφε..!~!

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες