felipe

06 Απρ 2006, 19:07

Λακωνικα(γραφω πολυ αργα)
1.Η ΤΑ βοηθα στο ταιμινγκ η ΘΑ στην επιλογη της μετοχης
2.Οσοι κλινουν προς ΘΑ προτεραιοτητα εχουν τα μακροπροθεσμα διαγρ.(>5 ετων)
3.Διακρινω στο φορουμ ΘΑ οτι οι περισσοτερες μετοχες εχουν φτωχα θεμελιωδη και αρμοζουν σε ημικερδοσκοπους-ημιτζογαδορους παρα σε επενδυτες η
τουλαχιστον ημιεπενδυτες-ημικερδοσκοπους
4.Πως μετρατε τις αποδοσεις σας(κερδη-ζημιες,%αποδοση,
συγκριση με δεικτη κλπ)
5.Καλο θα ηταν ενα τοπικ για βιβλια
6.Συγχαρητηρια για το σαιτ και την ανιδιοτελεια

gbos

06 Απρ 2006, 20:52

Καλησπέρα, οι προσωπικές μου απόψεις σχετικά με τα θέματα που έθιξες είναι οι εξής ...

1. Νομίζω ότι η θεμελιώδη και η τεχνική ανάλυση είναι δύο διαφορετικές προσεγγίσεις του trading. Μπορεί βέβαια να δουλέψουν σε συνδυασμό (θεωρητικά πάντα).
2. Δεν νομίζω ότι η τεχνική ανάλυση έχει πάντα να κάνει με διαγράμματα. Προσωπικά της δίνω έναν ευρύτερο ρόλο που περιλαμβάνει όλες τις προσεγγίσεις που χρησιμοποιούν κάποιους συστηματικούς κανόνες για να ανοίξουν ή να κλίσουν μια θέση. Επανερχόμενος όμως στην ουσία του ερωτήματος σου ενδεχομένως να έχει λογική το να παρακολουθεί κάποιος που ακολουθεί θεμελιώδη ανάλυση τα μακροχρόνια διαγράμματα.
3. Με βάση καθαρά θεμελιώδη στοιχεία η ευρύτερη αγορά δεν είναι φθηνή.
4. Δεν συγκρίνω τις αποδόσεις μου με τον δείκτη για έναν απλό λόγο. Αν ο δείκτης παρουσιάσει μια πτώση 50% δεν θα παρηγορηθώ από το γεγονός ότι εγώ έχασα μόλις 40%.
5. Συμφωνώ

:)

christos

07 Απρ 2006, 00:51

[quote0]...3.Διακρινω στο φορουμ ΘΑ οτι οι περισσοτερες μετοχες εχουν φτωχα θεμελιωδη και αρμοζουν σε ημικερδοσκοπους-ημιτζογαδορους παρα σε επενδυτες η
τουλαχιστον ημιεπενδυτες-ημικερδοσκοπους...[/quote0]Με χαρά από όλους μας φίλε θα μπορούσες να καταθέσεις και δικές σου απόψεις και προβληματισμούς σε όλο το εύρος του forum.
Μόνο που αυτό το topic θα έπρεπε να το ανοίξεις στην Ελεύθερη ¶ποψη κατά τη γνώμη μου.

Edited By christos on 1144360363

Gretsi

07 Απρ 2006, 12:55

Felipe, μη μας ανάβεις τέτοιες φωτιές.
Αν αρχίσουν να σου απαντούν όσοι θεωρήσουν ότι θίγεται το επενδυτικό τους προφίλ, καήκαμε!
Εμμέσως πλην σαφώς συμφωνώ με όσα προκύπτουν από την τοποθέτησή σου, αλλά άστο καλύτερα και πες μας εσύ τι κάνεις και [το κυριότερο] σε ποια αγορά. Αγοράζεις χαρτί που δεν το θέλεις ή δεν το ξέρεις επειδή πήρες σήμα αγοράς;
Φυσικά αν δεν μετράς τις αποδόσεις σου με κάποιο μέτρο, τότε ποτέ δεν θα ξέρεις αν όλος ο μπελάς γίνεται για το τίποτα, ή αν ένα πιθηκάκι με βελάκια θάταν καλύτερος επενδυτής από σένα.

felipe

07 Απρ 2006, 16:29

1.Απο μια αποψη το χρηματιστηριο ειναι και μια μαχη μεταξυ επενδυτων και κερδοσκοπων(Σελντεν)
(Για τους τζογαδορους δεν μιλω διοτι μακροπροθεσμα ειναι
χαμενοι κατα 99%)
2.Πως ξεχωριζεις το "σαπακι"(η αυτο με τα φτωχα θεμελιωδη)που π.χ.ανακαμπτει απο τον πατο απο αυτο που αξιζει θεμελιωδως.Μονο με ΤΑ πολυ δυσκολα νομιζω.Με τα πρωτα εισαι ερμαιο πολλων παραγοντων(συμπεριλαμβανομενου και του μουτζουρη)ενω στα αλλα αγοραζεις και
αρκετες φορες κοιμασαι ησυχος.
Η αγορα βραχυπροθεσμα ειναι καλπη(ψηφοι= αγορα-πωληση)μακροπροθεσμα ομως ζυγαρια(Μπαφετ)
Βεβαια μακροπροθεσμα ολοι θα πεθανουμε αλλα ο Μπαφετ
ειναι Μπαφετ και ο Λιβερμορ αυτοκτονησε.(Φτου φτου)
3.Δεν θελω να σχολιασω μετοχες που εχω ηδη θεση γιατι ειναι σχεδον αδυνατον να εχω αμεροληπτη κριση.Ομως για
τις αλλες οπως π.χ. η Τεχνικη Ολυμπιακη ο συνδυασμος ΤΑ
και ΘΑ εδειχνε στρεβλωση για χρονια("αριστα"θεμελιωδη και η μετοχη ψιλοσερνοταν)
Δεν θελω να θιξω το επενδυτικο προφιλ κανενος αλλα πολλες φορες εχουμε ψευδαισθησεις
4.Η συναρτηση XIRR στο excel πιστευω ειναι η καλυτερη λυση(εισροες εκροες σε τυχαιες ημερομηνιες).Βγαζει το μεσο σταθμικο επιτοκιο(απο τικτω-τοκετος-ποσο "γεννα" το
χρημα)που εχουν οι κινησεις σου
5.Γραφω μονο ονοματα οχι τιτλους μη θεωρηθει διαφημηση.Περα απο τα γνωστα(Μπαφετ,Γκραχαμ,Κοστολανι,Λιβερμορ(και τα 2),Μπαρουχ)
πιο αγνωστους αλλα πολυ καλους (Γουικοφ,Σελντεν,Γουλφ)και το πρωτο βιβλιο για το χρηματιστηριο του 1688 παρακαλω(αναφερω μονο για αυτο το χαρακτηριστικο του τιτλο"Η συγχυση των συγχυσεων"του ντε λα Βεγκα)που νομιζεις οτι γραφτηκε μολις προχθες.
6.Ασχολειται κανεις με Γιαπωνεζικες μετοχες?(Θελω να βρω καπου διαγραμματα εικοσαετειας)
7.Στη Ελλαδα εχω 2 επενδυτικες θεσεις και ...μιση κερδοσκοπικη(8 μετοχες).Για μια απο αυτες τις 8 Χρηστο θαθελα μαζι να παμε στη συνελευση.
8.Κουραζομαι πολυ στο γραψιμο καλη θα ηταν μια συναντηση πριν τις συνελευσεις αλλα μετα το Πασχα

christos

07 Απρ 2006, 16:54

[quote0]...Βεβαια μακροπροθεσμα ολοι θα πεθανουμε αλλα ο Μπαφετ
ειναι Μπαφετ και ο Λιβερμορ αυτοκτονησε...(Φτου φτου)[/quote0]
Ποιoς Μπάφετ και Λίβερμορ...
Ο πρώτος για να είναι ζωντανός θα είναι Τζεντάι, Δαναός, Δυνατός κλπ, κλπ,κλπ...
Ο δεύτερος...κλάφτον...ήλπιζε ή γνώριζε ή έλεγε πολλά...Δεν ξέρω λεπτομέρειες φίλε...
Επίσης, δεν ξέρω για άλλους στο forum αλλά εγώ περαστικός το 1999 ήμουν τόσο από το ΧΑ, όσο και από το forum...Για την ακρίβεια προσκεκλημένος έμμεσα και άμεσα...
"Εμεινα έτσι για χόμπι...και κυρίως γιατί ΕΛΠΙΖΩ ότι ιδιαίτερα μέσα από το συγκεκριμένο forum περνάω κάποια μηνύματα στους...Δαναούς από το Μετοχικό Ακτιβισμό, την Ελεύθερη ¶ποψη κλπ που σίγουρα μας...διαβάζουν πια...ΕΛΠΙΖΩ...
Δεν περιμένω την τύχη ούτε του ενός, ούτε του...άλλου που προανέφερες...
Αλλά ποτέ δεν ξέρεις... :) :( Ποιός το περίμενε εξάλλου να ασχοληθώ και με το ΧΑ και τόσο έντονα...στα 45 μου ;;;
Τώρα για ποια Συνέλευση αναφέρεσαι ;;; Θα είναι σε HOTEL χλιδάτη ή σε καμιά του σωρού την τελευταία μέρα του Ιούνη ;;; :D

Edited By christos on 1144468852

felipe

07 Απρ 2006, 17:29

Χρηστο προτιμω να μην γραψω το ονομα της μετοχης δημοσια.
Βρηκα μεσω ΟΤΕ ενα τηλεφωνο με 4 ιδια ψηφια στη σειρα.Αν ειναι δικο σου και θελεις προτιμω κατ"ιδιαν.

christos

07 Απρ 2006, 17:35

Τρία ίδια ψηφία...ΟΚ

86-1136903801

08 Απρ 2006, 00:30

Aγαπητε felipe θα ειχε ιδιαιτερο ενδιαφερον να προσθετες στην Θ.Α. μετοχες που να καλυπτουν το επενδυτικο σου προφιλ και να απευθυνονται σε επενδυτες για να μπορεσουμε και να τις συζητησουμε μια που επιλογες οπως η Εθνικη Τραπεζα, ο Φουρλης η Κουεστ.. σου φανονται ημιτζογαδορικες και ημικερδοσκοπικες.. Για πες μας λοιπον τις με πλουσια θεμελιωδη μετοχες για να μπορεσουμε να τις σχολιασουμε αγαπητε...

christos

08 Απρ 2006, 01:07

[quote0]...η Εθνικη Τραπεζα...[/quote0]
¶στα Βαγγέλη από τα 80 ευρώ στα 8 ευρώ και ξανά στα 40+ αν δεν είναι αυτή η περίπτωση ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ημιτζογαδόρικης τότε ποιός είναι ;;; ???
Και το θλιβερό είναι ότι κανείς δεν ελέγχτηκε για...το παιχνιδάκι...

Για δε την "αδελφοποιητή"...Εμπορική τα έχω ξαναπεί...
Την περίμεναν να την αγοράσουν στα 18 ευρώ σπουδαίοι...παίχτες πουλώντας σπίτια και οι "Τζεντάι", οι νυν ταύροι που τότε φόραγαν ρωσικά ΑΡΚΟΥΔΟΤΟΜΑΡΑ, την έφτασαν στα 8 ευρώ μαζί με την Εθνικάρα που τότε θύμιζε...άλλες εποχές όταν τρώγαμε...τεσσάρες στο Πανευρωπαϊκό...

Το ακόμη θλιβερότερο είναι ότι ενώ το 1996 μιλούσαν πολλοί για υποτιμητική κερδοσκοπία, το 2003 ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλούσε για...αρκούδες...
Μόνο σήμερα κατόπιν εορτής μας λένε για...ξένους...ταύρους...(κοίτα και το topic ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΑ στην Ελεύθερη ¶ποψη που δεν το σχολίασε κανείς σήμερα ίσως γιατί πανηγυρίζαμε την...επέλαση των ξένων...)

Εν ολίγοις ΟΛΕΣ οι μετοχές έχουν το ίδιο ρίσκο λίγο πολύ...
Καλή συνέχεια σε όλους με τις...χωρίς καμία εξαίρεση κατά τη γνώμη μου και για διάφορους λόγους η καθεμία...ημιτζογαδόρικες επιλογές μας... :)
Ο....περαστικός

Edited By christos on 1144468884

Gretsi

08 Απρ 2006, 10:23

[quote0="VANG-HAI"]Aγαπητε felipe θα ειχε ιδιαιτερο ενδιαφερον να προσθετες στην Θ.Α. μετοχες που να καλυπτουν το επενδυτικο σου προφιλ και να απευθυνονται σε επενδυτες για να μπορεσουμε και να τις συζητησουμε μια που επιλογες οπως η Εθνικη Τραπεζα, ο Φουρλης η Κουεστ.. σου φανονται ημιτζογαδορικες και ημικερδοσκοπικες.. Για πες μας λοιπον τις με πλουσια θεμελιωδη μετοχες για να μπορεσουμε να τις σχολιασουμε αγαπητε...[/quote0]
[quote0]

Εγώ felipe σε προειδοποίησα!
Δεν είπα ότι είχες την πρόθεση να προσβάλεις την επενδυτική συμπεριφορά κάποιους, δεν ξέρω αν είχες τέτοια πρόθεση και μάλλον δεν είχες, αυτό που έχει σημασία είναι να δώσει θετικά το στίγμα σου. Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να πεις ποιά μετοχή θεωρείς ότι κάθεται σε καλά θεμελιώδη, απλά αν πεις κάποια που κάνει 500 κομμάτια στη συνεδρίαση, εκτός του ότι θα γελάσουν πάρα πολλοί, κάποιοι μπορεί να νομίσουν ότι απλά σπρώχνεις το χαρτάκι σου.
Επαναλαμβάνω γιά να μην παρεξηγούμαι, είμαι σαφώς υπέρ μιάς συνετής επενδυτικής συμπεριφοράς με σκοπό να προστατέψει κάποιος τις αποταμιεύσεις του και δεν πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να γίνει πλούσιος από το χρηματιστήριο επειδή απλά εκμεταλλεύεται την τάση, όσο καλά και να τα πάει με τη στατιστική.

christos

08 Απρ 2006, 16:40

Για...την ταμπακιέρα ούτε...κουβέντα... ??? Πάλι ο ένας στον...άλλο θα τα ρίχνουμε ;;;

Αυτά θέλουν να διαβάζουν οι Τζεντάι, οι αρκουδόταυροι, τα Δυνατά χέρια που βάζουν τα στόπερ και εκτινάσουν τζίρους κατά το εκάστοτε δοκούν συνάδελφε...

Αναρωτιέμαι επειδή είσαι συνάδελφος (;)...Ο μετοχικός ακτιβισμός δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για σένα ;;; ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ...ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ;;;
Μπορούμε να ενώσουμε τις γνώσεις μας και τις δυνάμεις μας για να διεκδικήσουμε πολλές φορές τα αυτονόητα...Τι λες ;;;

Αν όχι, ας μας παρουσιάσεις τουλάχιστον και εσύ τις απόψεις σου για να βελτιωθούμε...χρηματιστηριακά...
Και μη φοβάσαι ότι θα παπαγαλίσεις...
"Οσα χαρτάκια και να αγοράσουμε ακόμη και σε χαρτάκια με μικρούς όγκους ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΤΖΕΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ "ΔΥΝΑΤΑ ΧΕΡΙΑ" ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ....Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ... :D
Για παράδειγμα τόοοοοοοσα χαρτάκια είχαν αγοραστεί το 1999 ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ από τόοοοοοοσα χέρια, αλλά ΟΙ ΤΖΕΝΤΑΙ τα...ΞΕΣΚΙΣΑΝ γιατί ήταν ΑΔΥΝΑΜΑ, αγαπητέ συνάδελφε... :( Αλλά και...από προσωπική εμπειρία...
Αντίθετα, σήμερα οι όποιοι...ξένοι τα μαζεύουν χαλαρά κερδοσκοπώντας ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ αφού ακόμη και σήμερα ΚΑΙ στις ...ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΕΣ...επιλογές ΒΓΑΖΕΙ Η ΜΠΑΝΚΑ ΑΡΚΕΤΑ...

Edited By christos on 1144512372

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης