Dimigon

28 Σεπ 2006, 13:33

[quote0="A45"]Παρ" ότι και εγώ και ο Δημήτρης δεν ανακοινώνουμε ποτέ τις κινήσεις μας (πάγια τακτική),θα πώ μόνον ότι η τύχη βοηθά τους τολμηρούς...... :p

Υ.Γ. Το trade στον DAX ήδη πάει καλά.Στόπ στο 47.5,πρώτο profit target το 28.5.Ιδωμεν...... :D[/quote0]
τα σόρτ του 39 είναι μαζεμένα στο 41.50...

Think criminal πού " λεγε κι ο δάσκαλος..

α-προπό καλημέρα δάσκαλε..

Κανένα σεταπάκ έχεις ?

Αυτά με 100 μονάδες πάν-κάτ ακριβά με φαίνονται γιά...
:D

Dimigon

28 Σεπ 2006, 13:54

[quote0="Dimigon"]το καλό στόπ στο ευρώ είναι 1.2732.

είσοδος 1.2720.

αν δεν το φάει 1.2650 πρόφιτ.

καλημέρα.[/quote0]
We are stopped out of short EURUSD at breakeven. We remain bearish as long as the pair trades below 1.2730, but downside looks limited to 1.2690 ahead of US GDP later today.

ptrader

28 Σεπ 2006, 14:06

[quote0="Dimigon"][quote0="A45"]Παρ" ότι και εγώ και ο Δημήτρης δεν ανακοινώνουμε ποτέ τις κινήσεις μας (πάγια τακτική),θα πώ μόνον ότι η τύχη βοηθά τους τολμηρούς...... :p

Υ.Γ. Το trade στον DAX ήδη πάει καλά.Στόπ στο 47.5,πρώτο profit target το 28.5.Ιδωμεν...... :D[/quote0]
τα σόρτ του 39 είναι μαζεμένα στο 41.50...

Think criminal πού " λεγε κι ο δάσκαλος..

α-προπό καλημέρα δάσκαλε..

Κανένα σεταπάκ έχεις ?

Αυτά με 100 μονάδες πάν-κάτ ακριβά με φαίνονται γιά...
:D[/quote0]
Πρωτα πρωτα,θελει υπομονη και πολυ αγαπη [img0]http://www.kiki-net.de/smilies/liebe/streicheln.gif[/img0]

:D

Εσεις τα νιατα ολο βιαστικοι εισαστε :p

Σφηνα (αντιγραφω απο την προηγουμενη φορα):

"Και τις σφηνες δοξα το Θεο οπως ξερεις,τις εχει για ψωμοτυρι,τις κανει περισσοτερο απο καθε αλλο δεικτη παγκοσμια.

Οι σφηνες,οπως επισης ξερουμε,περα απο δυο-τρεις κανονες,ειναι απο τους πιο αναρχους σχηματισμους.Τελειωνουν μια κινηση και επικρατει εσωτερικα μια αναρχια,μεγαλη νευρικοτητα,συνεχομενα πανω-κατω,αναρχες-αποτομες αλλαγες κατευθυνσης,σχετικα μικρες συντομες κινησεις με συνεχη αλλαγη του συν και πλην,ζαλιζουν τους "συμμετεχοντες" μεχρι σχεδον κανενας να μην ξερει ποια θα ειναι η συνεχεια [img0]http://www.my-smileys.de/smileys2/konfus.gif[/img0].Ειναι νευρικη και βιαζεται η αγορα να τελειωσει κατι,μια κινηση που ξεκινησε πριν καιρο και δεν λογαριαζει σχεδον καθολου κανονες,δεν ψαχνει για αρμονια στις κινησεις της.Και ξαφνικα,τελειωνει....αρα οπου σφηνα=think criminal,red alert-συνεχη καμπανακια και εσω ετοιμος."r

Εχουμε μεχρι τωρα μονο το [color=#ff00000]1 της σφηνας (εναλλακτικα [color=#ff00000]iii""),ψαχνουμε/περιμενουμε απο χτες να κανει το [color=#ff00000]2 ετσι ωστε να εχουμε τουλαχιστον τις δυο οριοθετησεις,πανω και κατω (κοκκινες)γραμμες.Μετα περιμενουμε το [color=#ff00000]3,max οσο το [color=#ff00000]1,συνηθως 50%-80% το πολυ,επειτα το [color=#ff00000]4 και το τελευταιο.
Αρα 2-3 μερες τις θελει σιγουρα.Μετα το [color=#ff00000]3 εχουμε και το max οριο για το [color=#ff00000]5,αρα μπορουμε να το ρισκαρουμε αντικυκλικα στο σημειο χ (max 100% του 3,σαν failure 70% του 4).
Οποτε περιμενουμε να μας δειξει....
Κυκλικα,μεσα στο γραφημα φαινονται ολα....κατω απο την μπλε γραμμη παει για 38,2%-50% retr,κατω απο [color=#ff00000]5918 (ΜοΒ βραχυχρονιο) και την χοντρη πρασινη ανοδικη γραμμη τασης παει το [color=#ff00000]5839 (ΜοΒ συνολικο),κατω απο αυτο 5756 κ.τ.λ.

Αντικυκλικα,6017-6027-6036 σαν πιθανο τελος του [color=#ff00000]3 η" και σε αποκλισεις για κανα γρηγορο...και εχει μαζεψει πολλες αποκλισεις.
waverider
Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

28 Σεπ 2006, 14:34

οκ τηνχ σφε..

Δεν καλύφτηκα αλλά ευχαριστώ.

Και δεν καλύφτηκα γιατί αυτοί εκεί στο eurex χρεώνουν 25 ευρώ τη μονάδα οι άτιμοι...

Οπότε αν συμβεί κάτι απο όσα γράφεις και βγεί ένα σέτ εντολής με είσοδο-στόπ κυρίως αναμένω...

Ευχαριστώ και πάλι.

ptrader

28 Σεπ 2006, 15:02

[quote0="Dimigon"]οκ τηνχ σφε..

Δεν καλύφτηκα αλλά ευχαριστώ.

Και δεν καλύφτηκα γιατί αυτοί εκεί στο eurex χρεώνουν 25 ευρώ τη μονάδα οι άτιμοι...

Οπότε αν συμβεί κάτι απο όσα γράφεις και βγεί ένα σέτ εντολής με είσοδο-στόπ κυρίως αναμένω...

Ευχαριστώ και πάλι.[/quote0]
Θες σημερα/τωρα αυτη τη στιγμη αντικυκλικο σετ για μετα απο 2 ωρες?Για αυριο το απογευμα?Δεν ξερω 100%.Ξερω ομως οτι στο 6010-6020 (6017-6027) θα εχω τα ματια ορθανοιχτα,για short.Και παλι για λιγα ομως,15-30+ μοναδες.Αρα και το οποιο στοπ θα ειναι αναλογο,απο 5-8 εως 10-12.

Θες αντικυκλικο σετ για την ΔευτεραΤριτη-Τεταρτη?Δεν ξερω,μακαρι να τοξερα.Ξερω ομως οτι στο 6030-6050 θα ειμαι σταντμπαι και με το δαχτυλο στη σκανδαλη,ειδικα εαν μια σφηνα ειναι ξεκαθαρα ορατη.

Aντιστοιχα 5050/60-5930 για long.

Ξερω επισης πως εφοσον υποθετικα ειναι σε μια σφηνα και οι κινησεις ειναι μικρες-νευρικες-αναρχες κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ. δεν περιμενω πολλα,αν κανω κατι δεν του δινω ολη τη μερα περιθωριο,ουτε ωρες ολοκληρες.Μπηκα και δεν βγαινει?Εξω....αν ειμαι τυχερος μπορει να μου τα δωσει γρηγορα,αν οχι θα με ζαλισει...μπορει οταν βγω να την δωσει (λιγο) μετα την κινηση,shit happens,δεν πειραζει και αυριο θα εχει ευκαιριες....μπορει και επι 6 ωρες να παιζει σε 10-20 μον ευρος....

Ξερω επισης οτι αν αυτο που περιμενω και υπολογιζω δεν βγει και φυγει απο τωρα/σε λιγο/το απογευμα/αυριο σφαιρα κατω και σπασει το 5918 και την πρασινη ανοδικη,θα μπω εκει κυκλικα και στην πρωτη ανοδικη διορθωση θα ξαναμπω και το στοπ θα ειναι παλι αναλογο,απο 25-30 μοναδες εως και κατι παραπανω αφου θα υπολογιζω με μεγαλυτερη κινηση.
waverider

Εικόνα

Εικόνα

ptrader

28 Σεπ 2006, 15:19

Ουτε Θεος ουτε μαντης ειμαι,αλλα πιστευω και υπολογιζω πως οσο δεν εχει δει το 6009,πτωση μεγαλη δεν εχει.Ολα θα ειναι ενδοημερησιες διορθωσεις.Ειδικα αν κινειται οπως κινειται σημερα.Οταν με το καλο το επιτυχει αυτο,απο το 6009,01 θα ειμαι σε αυξημενο alert.
Επειδη oμως μπορει καπου κατι να μου διαφευγει και μπορει να μην ερθουν στο 100% οπως τα υπολογιζω και επειδη θα μου πεις το 5918 ειναι πολυ μακρια,θα εχω το νου μου για το εξης πολυ απλο:

Oταν με το καλο δει το 6009 και εαν γυρισει κατω,εαν διορθωσει την τελευταια ανοδικη κινηση (απο οπου αυτη ξεκινησει,ειτε απο εδω,ειτε απο 5980,ειτε απο 5960 π.χ.) σε in-time,σε λιγοτερο δηλαδη χρονο αποτι θα εχει χρειαστει η τελευταια ανοδικη,short στο in-time σημειο με stop ειτε στο 61,8% της πτωτικης κινησης ειτε και στο ψηλο.

100% σιγουρο setup....και χωρις να χρειαζεται να ψαχνεις απο τωρα που/ποτε/πως/εαν θα γυρισει :;):
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Dimigon

28 Σεπ 2006, 15:30

[quote0="A45"]Παρ" ότι και εγώ και ο Δημήτρης δεν ανακοινώνουμε ποτέ τις κινήσεις μας (πάγια τακτική),θα πώ μόνον ότι η τύχη βοηθά τους τολμηρούς...... :p

Done Αντρίξ..

:)

Nice...

yahoo55

28 Σεπ 2006, 17:39

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΙΜΙ μου για το ΕΥΡ/ΔΟΛ
εΠΕΙΔή δεν κατάφερε το 1,2720 βγήκα σορτ στο 2714 και εκλεισα 2685 είμαι πολυ ευχαριστημένη
δυστυχώς δεν βλέπω το 2650 που ειναι βέβεα ένα τεραστιο
σημείο αντίστασης αλλά και αντιστροφής..
Δεν εχω σκοπό να τρεμοκαρδώ διότι οι απογευματινοί
ΝΥορκερς είναι σκληροί πολύ και πεισματάρηδες στο τραδινγ

Μπορεί να το παλεύουνε 6 ώρες και να μήν γιαυτό ..δεν πειράζει ας είναι

Μπήκα βεβαια ΄τώρα μετάνοιωσα αν με ρωτήσεις στο 2154
στον εικοσάρη...
Παρ οτι έκλεισε ο υποκείμενος νομιζω 2159 δεν βλεπω
καλή την κατάσταση εκτεταμένες πωλήσεις και ειδικά το
μεσημερι και ανησυχώ μήπως παμε στο αλλο σημείο 2134
ισως και πιο κάτω...
δεν ξέρω έχω σφίξιμο...

Dimigon

28 Σεπ 2006, 18:45

[quote0="ΥΑΗΟΟ55+"]Δεν εχω σκοπό να τρεμοκαρδώ διότι οι απογευματινοί
ΝΥορκερς είναι σκληροί πολύ και πεισματάρηδες στο τραδινγ

Μπορεί να το παλεύουνε 6 ώρες και να μήν γιαυτό ..δεν πειράζει ας είναι[/quote0]
Αυτό είναι το πολύ παληό διάγραμμα που στο έστελνα πέρυσι το χειμώνα.

Το βρήκα τώρα και μάλιστα το έχω ονομάσει ..

EuroMania.

Το καθάρισα και ιδού... :)

¶στο να χτυπιέται μέσα στο κανάλι και να κάνει και κανένα thrust over μέχρι να σπάσει.

Αν θέλεις , το κάνεις trade εκεί μέσα και ανάμεσα στα πιβοτάκια μου και στις πράσινες.

¶μα σπάσει ακολουθείς.

Καλή τύχη.

EuroMania :eurousd 60min 092806 15.48GMT
[img0]http://img63.imageshack.us/img63/4462/untitledvd8.png[/img0]

Dimigon

28 Σεπ 2006, 18:57

[quote0="ΥΑΗΟΟ55"]Μπήκα βεβαια ΄τώρα μετάνοιωσα αν με ρωτήσεις στο 2154
στον εικοσάρη...
Παρ οτι έκλεισε ο υποκείμενος νομιζω 2159 δεν βλεπω
καλή την κατάσταση εκτεταμένες πωλήσεις και ειδικά το
μεσημερι και ανησυχώ μήπως παμε στο αλλο σημείο 2134
ισως και πιο κάτω...
δεν ξέρω έχω σφίξιμο...[/quote0]
Για τούτο στο αρμόδιο γραφείο οι ερωτήσεις σου.. :)

Εγώ δεν μπορώ να το κάνω trade αυτό το πράγμα.

Και μπορώ τα ...νομίσματα-ομόλογα και fdax..

Καταλαβαίνεις...

Εκεί το παιχνίδι έχει κάποιους κανόνες βρε αδελφέ.

Στον 20άρη πρέπει να έχεις κοντά σου και καφετζούδες-χαρτορίχτρες και κυρίως τον Φράνκι για να αποκωδικοποιεί τις ...τσαχπινιές των They...

Να τον κάνω καμμιά ανάλυση eod μέχρι εκεί..

Και αυτή λέει no problem >2.148 ακόμα , αφού λαβαίνουμε στα υπ " όψιν πως ένας στόχος 2180 έχει επιτευχθεί.

Δεν του αφαιρείται όμως το δικαίωμα και να προσπαθήσει εκ νέου , όσο τηρεί τα μετόπισθεν του προαναφερθέντος σημείου.

Edited By Dimigon on 1159459082

yahoo55

28 Σεπ 2006, 19:06

Εχεις δίκιο τόκανε, αλλά λέω άσε να δώ θα το σπασει, το πρωι
βεβαια και πριν ανοίξει η χρημ/κή εκανε και το 2731 αλλα βεβαια δεν τοσπασε...
Η Αλήθεια είναι ότι βγήκα γρηγορα και το ζουμί λιγο , μπορουσα
να περιμένω και μέχρι το 1,2674
Εχω σημειώσει για σήμερα 1,2742 2,2697 1,2674 και μετα
βεβΑΙΑ το 1,2648 -50
Κ¶ΝΕΙ ψεύτικα ανεβάσματα και παει η καρδιά μου στην Κούλουρη..
ξεφορτώνουνε και πάλι, μετράω γύρω στο 14-16 επανω και
παλι κάτω, άμα περάσει τουσ 20 πόντους επάνω λέω χάθηκε
...
ΕΊΝΑΙ γεγονός ότι παιδεύεται πολύ στο TRade metaxi
1,2660-75 ews kai 1,2730 alla einai poli peismatarides
eho fai ores kai ores kitazontas to pc , na palevoun san
thiria animera ooi longakides...oi newyorkers einai pio
skliroi apo tous proinous , eho kanei meletes biblio tha grapso sto telos....A...sti dexameni ton short/pros long
to long megalose poli....apo tin alli afou den ehi kouragio na
pai epano ...den xero....EGO OLA TA SIMADIA TA VLEPO
SHORT.......as einai ta stoihia yper euro....tremoune
ton americano....min tous tin kani, ton europaio ton ehoune
sigouro 0,25 kai 0,25 proexoflimena pragmata....

D en to pernoun apofasi na to pane mehri pato...1,2550
na fharistitho ena megalo pesimo, naparo mia stigmi kai go
100 pontous...
kai meta na to anevasoune seri mehri to 1,30
opos to kalokairi, seri epano 300 400 ...avadista kai avasanista pou lene oi agelies...

Tha doume apopse pou tha klisi, ta pivotakia sou polli orea
...S R PIVOT S R , apsogos...opos panta

Ti ta thes .alli ...glyka to euro/usd

M e to elliniko ti tha gini , eukeria psahnoyne na to ..rixoune
kai bgika long sto 2154, gia na doume tha pai pali ..i tha
to rixoune stin proigoumeni kai pro proigoumeni antistasi

oTAN O DAX hani 0,000001 edo peftoume 1,5
gia na doume , eklise o ipokeimenos kaloutsika alla polla
kommatia to mesimeri vgikane ....sti dimoprasia, anisiho
den sto krivo...

yahoo55

28 Σεπ 2006, 19:22

[color=#000000:post_uid11]Αυτο που λές, περί ...professional ethics ....eipame μεχρι
και γώ η ασχέτου μπορώ το ευρώ και ...κομπλάρω στον εικοσαρη...
Βεβαια όλοι ειναι ...αλλά τουτοι οι Ελληναράδες και τώρα
θα τακούσω ...είναι άαααααααααααααλλοοοοοοοοο πραγμα...
:p
Με αίμα βγάζω το εικοσάποντο...το ευρώ άμα μελετήσω
καλά και δεν βιαστώ να μπω η να βγώ εεεεε κατι κανω
στον εικοσάρη θέλω....συνέχεια επιβεβαίωση....
ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ....
να μου δίνεις κουράγιο....ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, 10 προσπαθειες αυτό πια το 3970 μου έχει γίνει βραχνάς, άσε που αμα θενε
το βγάζουνε πρίμιουμ αμα θένε ντισκαουντ, κατα πως βολεύει
εκεί που λες τοπιασα τοχάνεις και τρέχεις..............
:

A45

28 Σεπ 2006, 20:43

Κοιτάξτε τώρα ποιά είναι η πραγματικότητα του trading.ΤΗΕ REALITY!
Η κίνηση στον DAX που ανέφερα βγήκε.Το στόπ δεν κτυπήθηκε ποτέ,ούτε τώρα που γραφω (8:40 μμ).Ομως γύρω στις 2 το μεσημέρι χρειάσθηκε να φύγω,οπότε ενεργοποίησα μία δυνατότητα που έχει το Strategy Runner για trailing stops.Το αποτέλεσμα:

Το ένα συμβόλαιο αγοράσθηκε στο 6028.5(9.5 πόντοι κέρδος).Τα 2 επόμενα όμως στο 6038 (breakeven) διότι η πλατφόρμα ακολουθώντας τις εντολές μου μετέθεσε αμέσως το στόπ στην τιμή εισόδου.
Βεβαίως,η κίνηση κερδισμένη ήταν αλλά είναι βέβαιο ότι εγώ,αν ήμουν παρών,θα την είχα χειριστεί διαφορετικά,γνωρίζοντας την υψηλή διακύμανση που ακολουθεί την ανακοίνωση ειδήσεων.

Βλέπουμε λοιπόν πόσο δύσκολο είναι να "προσομοιάσουμε" τις κινήσεις και τα αποτελέσματα οποιουδήποτε συστήματος κάνοντας paper trading η backtest.Η πραγματικότητα είναι πάντα διαφορετική..... :D

Dimigon

29 Σεπ 2006, 01:03

[quote0="ptrader"]Oταν με το καλο δει το 6009 και εαν γυρισει κατω,εαν διορθωσει την τελευταια ανοδικη κινηση (απο οπου αυτη ξεκινησει,ειτε απο εδω,ειτε απο 5980,ειτε απο 5960 π.χ.) σε in-time,σε λιγοτερο δηλαδη χρονο αποτι θα εχει χρειαστει η τελευταια ανοδικη,short στο in-time σημειο με stop ειτε στο 61,8% της πτωτικης κινησης ειτε και στο ψηλο.[/quote0]
Αυτό το έχουμε συζητήσει πολλάκις στο παρελθόν και δεν σου κρύβω πως ακόμα και σήμερα οι απορίες δεν έχουν λυθεί.

Μάλιστα αυτές ακριβώς τις μέρες μελετάω με την βοήθεια πολύ καλού φίλου και ερευνητή τις συναρτήσεις και αλληλοεπιδράσεις χρόνου-τιμών.

Θα ήθελα να ρωτήσω όταν λές σε λιγότερο χρόνο απο όσο διήρκεσε η πτωτική μέχρι ποιό σημείο τιμής αναφέρεσαι σε σχέση με την ανοδική π..χ αυτό που γράφεις 5980/60-6009.

Και με ποιό τρόπο αντιλαμβάνεσαι και πότε , ότι η διόρθωση εδώ είναι τέλος και μετράμε τη χρονικότητά της σε σχέση με την προηγούμενη ανοδική.

Ευχαριστώ σφε.

ptrader

02 Οκτ 2006, 17:59

[quote0="Dimigon"][quote0="ptrader"]Oταν με το καλο δει το 6009 και εαν γυρισει κατω,εαν διορθωσει την τελευταια ανοδικη κινηση (απο οπου αυτη ξεκινησει,ειτε απο εδω,ειτε απο 5980,ειτε απο 5960 π.χ.) σε in-time,σε λιγοτερο δηλαδη χρονο αποτι θα εχει χρειαστει η τελευταια ανοδικη,short στο in-time σημειο με stop ειτε στο 61,8% της πτωτικης κινησης ειτε και στο ψηλο.[/quote0]
Αυτό το έχουμε συζητήσει πολλάκις στο παρελθόν και δεν σου κρύβω πως ακόμα και σήμερα οι απορίες δεν έχουν λυθεί.

Μάλιστα αυτές ακριβώς τις μέρες μελετάω με την βοήθεια πολύ καλού φίλου και ερευνητή τις συναρτήσεις και αλληλοεπιδράσεις χρόνου-τιμών.

Θα ήθελα να ρωτήσω όταν λές σε λιγότερο χρόνο απο όσο διήρκεσε η πτωτική μέχρι ποιό σημείο τιμής αναφέρεσαι σε σχέση με την ανοδική π..χ αυτό που γράφεις 5980/60-6009.

Και με ποιό τρόπο αντιλαμβάνεσαι και πότε , ότι η διόρθωση εδώ είναι τέλος και μετράμε τη χρονικότητά της σε σχέση με την προηγούμενη ανοδική.

Ευχαριστώ σφε. [/quote0]
Παραδειγμα:

Θεωρητικα,μπορει να τελειωσε το 5 του EDT την Παρασκευη.Για να επιβεβαιωθει αυτο κατα 100%,θα πρεπει/επρεπε να διορθωσει το τελευταιο ανοδικο κυμα (μπλε τετραγωνο) σε λιγοτερο η" ισο χρονο (κοκκινο τετραγωνο) αποσο χρειαστηκε το ανοδικο.Εαν δεν => η κινηση ανηκει σε διορθωτικο pattern= π.χ. φτιαχνει ιδανικα ακομα το 4 και λειπει το 5.
[img0]http://img167.imageshack.us/img167/5369/ndx02wi0.png[/img0]
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες