christos

28 Νοέμ 2006, 18:09

...Τη μεγαλύτερη ημερήσια πτώση από τον περασμένο Ιούλιο και τη δεύτερη μεγαλύτερη, σήμερα, μεταξύ των ευρωπαϊκών αγορών βίωσε το Χρηματιστήριο της Αθήνας, μετά το "ξεφόρτωμα" blue chips από τους ξένους θεσμικούς σε μια προσπάθεια να περιορίσουν τις θέσεις τους σε αναπτυσσόμενες ημιαναπτυσσόμενες αγορές.
Ο Γ.Δ. υποχώρησε κατά 2,19%, με την Κωνσταντινούπολη να χάνει 2,76% και τις ελληνικές τράπεζες να βιώνουν μία από τις χειρότερες ημέρες υποχωρώντας 2,69%...Από το capital.gr.
Τα περί ΟΛΠ τα διαβάσαμε όλοι φαντάζομαι...
Το είπα έμμεσα και στην Ελεύθερη ¶ποψη...Το έχει πει και ο φίλος Αντρέας...
Στις αγορές πρέπει να αφήνεις εκτός τον εγωϊσμό σου διαφορετικά τα όνειρά σου..."απαλλοτριώνονται"...
Νομίζω όμως ότι ο Κοστολάνι έγραψε ότι αν δεν είσαι εγωϊστής δεν πετυχαίνεις στις αγορές...
Τι να πω...Ισορροπίες...
Εύχομαι φίλοι να είστε όλοι καλά.

Edited By christos on 1164730671

ENGLEZOS
Site Admin

28 Νοέμ 2006, 18:25

Χρήστο

Καιρό τώρα οι Έλληνες δημοσιογράφοι αναρωτιούνται:Τι γνωρίζουν οι ξένοι που δεν γνωρίζουμε εμείς

Εγώ πιστεύω ότι δεν γνωρίζουν τίποτα παραπάνω από εμάς.
Απλά πίστεψαν ότι οι απλοί επενδυτές θα ξεχάσουν το 1999 και μόλις ο δείκτης ανέβει πάνω από τις 4000 μονάδες θα τρέξουν όλοι να μπουν στο Χ.Α. Για όσους δεν έχουν χρήμα, υπάρχουν οι τράπεζες με τα εκλυστικά δάνεια.

Περίμεναν λοιπόν ότι οι μικροεπενδυτές θα έμπαιναν ομαδόν στο Χ.Α. για να τους ξεφορτώσουν όσα φορτώνουν από το 2003.

Λογάριαζαν όμως χωρίς τον "ξενοδόχο"r

Και οι τελευταίοι, όπως πάντα θα μείνουν με τον "μουτζούρη"r

Γιατί μη μου πείς ότι η απνευστί άνοδος από το 2003 μέχρι σήμερα είναι φυσιολογική.
Ο Βαγγέλης μίλησε για ένα μικρό '99

Μάλλον έχει δίκιο
Μπάμπης Εγγλέζος
http://babisenglezos.blogspot.com/

christos

28 Νοέμ 2006, 18:39

Για να μιλήσουμε γενικά Πρόεδρε,
Έχω την άποψη και την έχω εκφράσει ποικιλοτόπως ότι τα χρηματιστήρια αποτυπώνουν σχετικά εφήμερες "αξίες" με περίεργο τρόπο...κάτι σαν εικονική πραγματικότητα...
Τις περισσότερες φορές με τη λίγη εμπειρία που έχω νομίζω ότι κάπου ανάμεσα στα υψηλά τους και τα χαμηλά τους βρίσκεται "λίγη" από...αλήθεια...
Επομένως, δεν πιστεύω ότι οι αγορές λένε πάντα την αλήθεια.
Πάντως, για μια διάρκεια ικανοποιητικού χρόνου ανθρώπινης επιβίωσης (μιας και οι αλλαγές στις μέρες μας είναι ραγδαίες σε σχέση και με το παρελθόν) νομίζω ότι πάντα προκύπτουν αληθινές "αξίες" τόσο όσον αφορά σε μετοχές, αλλά και όσον αφορά και σε χώρες.
Το τελευταίο προέχει για το καλό όλων μας και κυρίως των παιδιών μας.

Edited By christos on 1164732033

christos

28 Νοέμ 2006, 18:55

Να κρατήσω και ένα θετικό από τη σημερινή ειδησεογραφία...
Τη νέα Λυρική Σκηνή στις πρώην εγκαταστάσεις του Ιπποδρόμου...
Η ευρύτερη περιοχή και η Καλλιθέα, Πρόεδρε, αναβαθμίζεται...
Οι πολύ αξιόλογοι καλλιτέχνες μας θα εμπνέονται βλέποντας το γαλανό της θάλασσάς μας. :)

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες