gem2004
Επικοινωνία: Ιστοσελίδα

03 Φεβ 2005, 04:56

Εδώ και μέρες διαβάζω έκπληκτος στο Euro2day την απόφαση που πήρε η εισηγμένη ΔΑΙΟΣ για να αγοράσει σε αστρονομικές τιμές τα πριν από 8 μήνες αγορασμένα καταστήματα από το «αφεντικό» της, που πώλησε η ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ΑΕ.

Τα παρακάτω ερωτήματα που θέτει το Euro2day είναι καυτά:

-Πώς είναι δυνατόν το ακίνητο να αγοράζεται σε τιμή διπλάσια της αντικειμενικής του αξίας που ήταν 6,5 εκατ. και τα καταστήματα να εκτιμώνται σε αξία έως και 13 εκατ. ευρώ, δηλαδή& ΟΚΤΑΠΛΑΣΙΑ της αντικειμενικής τους αξίας του 1,65 εκατ. ευρώ;

-Εν τέλει, μήπως θα ήθελε ο κ. Αστέριος Δάιος να μας πει επισήμως- σε ποια τιμή αγόρασε τα καταστήματα αυτά, τον Ιούλιο του 2004, όταν δηλαδή η εταιρία αγόρασε το υπόλοιπο ακίνητο;

Αναρωτιέμαι εάν οι Θεσσαλονικείς φίλοι μας μπορούν να ερευνήσουν το θέμα, δίνοντας μας συγκριτικά στοιχεία, ώστε να αντιληφθούμε και εμείς τι παιγνίδια πιθανώς να παίζονται με τις εισηγμένες.

Κατά τα άλλα το σωτήριο έτος 2005 ίσως είναι διαφορετικό από το 1999, γιατί απλά οι πιθανές κομπίνες να είναι ίσως διαφορετικές.
Γιώργος Μάρκοβιτς\r\nhttp://tinyurl.com/6xy3man

ENGLEZOS
Site Admin

03 Φεβ 2005, 12:34

Γιώργο

Ορισμένοι εισηγμένοι έχουν αποθρασυνθεί πλήρως και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας με προκλητικό τρόπο.

Με λίγα λόγια γράφουν τους επενδυτές στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Όπως έχω πει πολλές φορές, η αστυνόμευση των χρηματιστηριακών συναλλαγών από την Ε.Κ. είναι ήδη πολύ ικανοποιητική.

Πολλοί εισηγμένοι όμως εξακολουθούν να συμπεριφέρονται χωρίς κανένα σεβασμό προς τον απλό επενδυτή, με καθεστώς πλήρους αδιαφάνειας.

Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που περιφρονούν την Εταιρική Διακυβέρνηση.

Το θέμα είναι απλό:Με σωστή Εταιρική Διακυβέρνηση ο κ.Δάϊος δεν θα μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά.

Φιλικά
Χ.Ε.

Edited By ENGLEZOS on 1107692890
Μπάμπης Εγγλέζος
http://babisenglezos.blogspot.com/

A45

03 Φεβ 2005, 13:00

Βρε παιδια.....είναι πάρα πολύ παλιό το κόλπο...Προφανώς η εταιρεία έχει κέρδη,τα οποία δεν πρέπει να καταλήξουν ούτε στα χέρια των μετόχων,ούτε πολύ περισσότερο στα χέρια της Εφορίας...
Τραβάμε λοιπόν μία εικονική αγοραπωλησία και εξαφανίζουμε τα λεφτά......

dhatz

03 Φεβ 2005, 17:29

Την περιπτωση ΔΑΙΟΥ την αναφεραμε πριν μια βδομαδα στο

[url=http://www.sed.gr/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=ST;f=2;t=1578]http://www.sed.gr/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=ST;f=2;t=1578[/url]

σχετικα με τη δηλωση "Αυτά που ξέρατε το '99 ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ" του νεου προεδρου της ΕΚ.

Μην εχετε ψευδαισθησεις... ο λογος που δεν γινονται πολυ περισσοτερες τετοιες "κλοπες απο το ταμειο" -οπως τις αποκαλω- είναι γιατι απλουστατα τα ταμεια των περισσοτερων εταιριων ειναι αδεια. Αυτες οι κλοπες απο το ταμειο γινονταν κατα κορον την εποχη που μετα απο τεραστιες Αυξησεις Μετοχικου Κεφαλαιου δεκαδων δις δραχμων, τα ταμεια ηταν γεματα ζεστο χρημα.

Ουτε πουλουσε ο αλλος μετοχές, ουτε τιποτε. Απλα εβαζε την εισηγμενη να αγοραζει διαφορα, στο 10πλασιο της αγοραιας τιμης, ειτε δικα του, ή της γυναικας του ή καποιου αλλου συνενοημένου, και εβαζε στην τσεπη τη διαφορα.

Τωρα γινονται σε ελαχιστες περιπτωσεις, μονο απο τους πλεον ξεδιαντροπους απατεωνες εισηγμενους.

Κατι προσεξα προ 2-3 εβδομαδων σε καποια εφημεριδα, για μια επιτροπη που θα εξετασει που πηγαν τα λεφτα των ΑΜΚ (μετα απο 5-6 χρονια τι θα βρουν βεβαια...). Να"ναι καλα οι ανθρωποι που σκεφτονται τους μικροεπενδυτες...

Και παλι συγχαρητηρια στον Χαμαιλεοντα Γ. Παπανικολάου στο Euro2day που κανει investigative journalism, και αποκαλυπτει αυτες τις ιστορίες. ΑΣ ΔΙΔΑΧΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Εγω σε οσα χρονια παρακολουθησα την ελληνική αγορά (δεν την παρακολουθω απο το 2001) θυμαμαι ολο κι ολο ΤΕΣΣΕΡΙΣ περιπτωσεις αναλογες:

1. Την περιπτωση του Βγενοπουλου (ως νεοφερτη ΜΑΡΦΙΝ offshore τοτε) που τα εχωνε στον Μπατατουδη (ΕΡΓΑΣ κλπ) για τις κλοπες
2. Την περιπτωση Σιατρα (Περιοδικο Χρημα και Αγορα) σε περιπτωσεις οπως ΙΝΤΕΑΛ
3. Πολυ προσφατα την περιπτωση της Laxey που εκανε θεμα για τις ΕΕΧ της Eurobank
4. Την περιπτωση του Euro2day που εχει βγαλει διαφορα λαβρακια.

Η Επιτροπη Κεφαλαιαγοράς έχει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τραβηξει μερικά αυτιά τελευταία, αλλα οπως ειπα ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι χοντρες κλοπές εμειναν ατιμωρητες.

Ο ΣΕΔ ασχοληθηκε με δυο-τρεις περιπτωσεις (π.χ. Εμπορικη) αλλα δεν ασχοληθηκε με τις κλοπές και με κανεναν απο τους χοντρο-απατεωνες. Και το κατανοω, εδω δεν τους αγγιζουν οι θεσμοι (ΕΚ, "Δικαιοσυνη")...

Δεν εχω ακουσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ενεργεια απο πλευρας των αμοιβαιων κεφαλαιων, που θεσμικά -στη θεωρια- υποτιθεται οτι ειναι οι θεματοφυλακες των συμφεροντων των μικρομετοχων-μεριδιουχων τους σε θεματα εταιρικης διακυβερνησης. Εκτος αυτου, οι επιδοσεις των Αμοιβαιων δεν ειναι καλες και οι προμηθειες τους πολυ μεγαλες. Με λογα λογια, δεν βλεπω να κερδιζει ο επενδυτης σ"αυτα, ουτε αμεσα ουτε εμμεσα.

Γιαυτο τον λογο και για πολλους αλλους, εγω θα προτεινα στον ελληνα μακροχρονιο επενδυτή να μαθει για τα index funds και τα ETFs. Ειδικα αν εχει μικρο κεφαλαιο για να επιτυχει καλη διασπορα.

Μφχ, Δ

Edited By dhatz on 1107444890

A45

03 Φεβ 2005, 23:20

Η πιο τρανταχτή περίπτωση που θυμάμαι εγω ηταν του Αλαμανή που αγόρασε ενα οικόπεδο,ιδιοκτησίας της γυναίκας του,στην δεκαπλάσια τιμή απο την εμπορική του αξία.

Η Ε.Κ δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα.Διότι και αυτές τις αγοραπωλησίες να αποτρέψει,τα λεφτά πάλι δεν θα φτάσουν στους μετόχους.Θα πάνε για αμοιβές Δ.Σ. ,για ανανέωση εξοπλισμού,για διάφορα....Εδώ πριν απο χρόνια,ο Αλαφούζος χρησιμοποίησε χρήματα της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ για να αγοράσει πλοίο!!!!! Μπορεί η επένδυση να ηταν επικερδής,αλλά εγω κύριε πήρα μετοχές εκδοτικής εταιρείας.Αν ήθελα ναυτιλία θα αγόραζα Μινωικές....Και βέβαια,τα κέρδη απο το πλοίο σιγά μην τα είδαν οι μέτοχοι.....

Κανένα αμοιβαίο στον κόσμο δεν μπορεί να πιάσει ουτε καν τον αντίστοιχο Γ.Δ.Οι λόγοι είναι βασικά τρείς,πέρα απο την ικανότητα των διαχειριστών.
1.Το αμοιβαίο λόγω μεγέθους δημιουργεί τάσεις,που εκμεταλλεύονται οι άλλοι.
2.Βάσει του νόμου είναι υποχρεωμένο να είναι πάντα μέσα στην αγορά,κατά 80% νομίζω.Αρα,και αν ο διαχειριστής κρίνει οτι η αγορά θα πέσει πρέπει να μείνει αγορασμένος.
3. Οι κινήσεις εξαρτώνται απόλυτα απο τις εισροές/εκροές κεφαλαίων.Αν αύριο το πρωί πάνε 100 μεριδιούχοι και ζητήσουν τα λεφτά τους,το αμοιβαίο θα πουλήσει,εστω και αν ο διαχειριστής κρίνει οτι η αγορά θα ανέβει.

Εγω πάντως,την μετοχή του ΔΑΙΟΥ μια χαρά την βλέπω τον τελευταίο καιρό.....

Gretsi

04 Φεβ 2005, 13:55

Παίδες σιγά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σπείρει νομικές αυταπάτες, αλλά:
Του Αλαφούζου του το τράβηξαν το αυτί, αν και αυτός κάθεται σε ψηλή καρέκλα, της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ και γιαυτό την πήρε άλλωστε, με ισχυρότατη πολιτική κάλυψη από την τότε αντιπολίτευση, άρα η Ε.Κ. δεν είχα και πολλά περιθώρια, αφού αν το παρατράβαγε θα φαινόταν σαν πολιτικός διωγμός και εν πάση περιπτώσει βαπόρι αγόρασε από τρίτο και όχι από το βασικό μέτοχο.
Εδώ η περίπτωση είναι χοντρότερη και αν η Ε.Κ. δεν κάνει κάτι τότε χάνει «πόντους» το «ο Πιλάβιος δεν αστειεύεται». Τι μπορεί να κάνει;
Κατ" αρχήν αν η Γ.Σ. δεν απαλλάξει το ΔΣ ανοίγει ο δρόμος του Κορυδαλλού, καθότι η υπόθεση γίνεται απιστία σε βαθμό κακουργήματος (λόγω αντικειμένου) και αν υπάρχει μεγάλη διασπορά μετοχών θα μπορούσε να φτάσει η Γ.Σ. σε τέτοια απόφαση, αν γίνει πολύς ντόρος και θα γίνει πολύς ντόρος αν ο Πιλάβιος καλέσει τον κ. Αστέριο στο γραφείο του, του ζητήσει να διορθώσει ότι έκανε (κάνοντας έκπτωση στο τίμημα της αγοραπωλησίας) και αν δεν το κάνει να του βάλει ένα προστιμάκι, με αιτιολογία αυτό που όλοι ξέρουμε, αλλά κανείς δεν μπορεί να αποδείξει. Τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους. Όχι δεν έχω την απαίτηση να κάνει ο Πιλάβιος τη μήνυση, δεν είναι αυτή η δουλεία του. Δεν έχω ούτε την απαίτηση να κινηθεί η εισαγγελία αυτεπάγγελτα ή να κάνει τη μήνυση κάποιος επενδυτής έτσι ξεκάρφωτα, αφού έτσι η υπόθεση θα πήγαινε στο αρχείο. Αν όλα γίνουν με τη σειρά που είπα, θα γίνει πάρτυ! Ζητάω πολλά;

A45

04 Φεβ 2005, 16:12

Το οτι ο Αλαφούζος ειχε και εχει την πολιτική κάλυψη του Μητσοτάκη,με τον οποίον κάποτε βριζόταν,είναι γνωστό.Γιατι,ο Λιακουνάκος δεν εχει την πολιτική κάλυψη των πάντων?

Προσωπικά,αφού δεν πήγαν φυλακή οι κ.κ. Ζούλοβιτσ,Φαισ,Ανδρουλιδάκης,κλπ., πιστεύω οτι δεν θα πάει κανένας.Ολοι φοβούνται μετά τα γεγονότα του 89.Ενας Κουτσόγιωργας πήγε φυλακή για 1 εβδομάδα και μετά αυτοκτόνησε...συγγνώμη,έπαθε καρδιακή προσβολή.Και βάλανε τον Κόκκινο να ψηφίσει τελευταίος για να μην πάει φυλακή ο Ανδρέας....τα ξεχάσαμε αυτά?

Ο πιλάβιος θα κάνει την δουλεια του μέσα στα πλαίσια που του εχουν καθορίσει....Αν πάρει ενα τηλεφώνημα που να του λεει ...σταμάτα εδω.....θα σταματήσει και οσα ελεγε θα τα κάνει γαργάρα.Θέσεις των 10-15 εκατομμυρίων το μήνα δεν τις αφήνουν για το συμφέρον κανενός μικροεπενδυτή...

Gretsi

04 Φεβ 2005, 21:14

Δεν θα πάει κανείς φυλακή συμφωνούμε, αφού κανείς δεν πήγε και αυτά συμψηφίζονται. ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ! Ρεαλιστικότατα μάλιστα πρότεινα έναν "τρόπο χρήσης".
Δεν συμφωνώ με τη μοιρολατρία όμως και το θέμα δεν είναι προσωπικά, αφορμή παίρνω από το μήνυμά σου. Πολλά πράγματα παίζονται δεν είναι ξεκάθαρη η έκβασή τους. Κάποιοι με το πείσμα τους, την εργατικότητά τους την ευσυνειδησία τους, έκαναν τη διαφορά, άλλαξαν κάποια πράγματα που μπορούσαν ν" αλλάξουν. Κάποιοι οικονομολόγοι, αναλυτές, δημοσιογράφοι και απλοί επενδυτές δίνουνε τις μάχες τους ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Δεν είναι όλα εκ των προτέρων προδιαγεγραμμένα. Η αγορά είναι κλασικό παράδειγμα. Πολλοί διάττοντες αστέρες έλαμψαν κατά καιρούς, προερχόμενοι συνήθως από το πουθενά, έσβησαν όμως. Πολλά τα μαγειρέματα και τα λομπάκια, αλλά το ταμπλώ έχει τη δική του αξιοκρατία, πολύ γρήγορα δείχνει, κρίνει και συγκρίνει, ενώ οι περισσότεροι "μάγειρες" πεθαίνουνε στην ψάθα.
Δεν ξέρουμε ποια είναι τα πλαίσια που έχουν καθορίσει στον Πιλάβιο. Δεν ξέρουμε πως αντιλαμβάνεται ο ίδιος αυτά τα πλαίσια. Αν γίνει βαβούρα μπορεί ο ίδιος να αισθανθεί ότι απειλείται και αν φθαρεί θα εκδιωχθεί σαν καμένο χαρτί, ούτε ξέρω που θα σταματήσει, όταν του πουν να σταματήσει (σαφέστατα μπορεί να του το πουν κάποτε) και αν θα μπορεί να σταματήσει από κάποιο σημείο και πέρα χωρίς να γίνει μεγαλύτερο μπάχαλο. Μπορεί να μην ξέρει ούτε ο ίδιος που θα σταματήσει και εν πάση περιπτώσει δεν τον θεωρώ κάποιο ανεπάγγελτο, που θα προτιμήσει να γίνει ρόμπα για να μην κατέβει από την καρέκλα του. Μπορεί να πέφτω έξω, θα δούμε.
Μπορεί, μπορεί, μπορεί ....Μπορεί! Αν εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε κάτι, ποτέ δεν θα μάθουμε τι μπορεί. Αν πιστεύουμε ότι το παιχνίδι είναι τόσο καλά στημένο, δεν καταλαβαίνω εμείς γιατί παίζουμε; Τα κουβαδάκια μας και σ΄ άλλη παραλία! Αν δεν εφαρμόζονται οι κανόνες ενός παιχνιδιού και δεν ξεσηκώνονται οι παίχτες, τότε συμφωνούν, άρα δε φταίει μόνο ο διαιτητής. Ακόμη και ένας ορυμαγδός μηνυμάτων στο site της Ε.Κ. είναι πολύ καλύτερος απ το να κλαίμε τη μοίρα μας. Λέει η κυβέρνηση ότι θα κάνει ξεκαθάρισμα; Μαζί της κι εμείς, αν θέλουμε το ξεκαθάρισμα. Δεν έχουμε άλλη επιλογή. Έχουμε κάποια δύναμη. Είμαστε η κοινή γνώμη της κεφαλαιαγοράς. Χτυπάμε ότι μας ενοχλεί. Ζητάμε ευθύνες από εκεί όπου ανήκουν, μεγιστοποιούμε το κόστος τους κάνοντας την επόμενη παράβαση του ίδιου κανόνα στο παιχνίδι, λίγο λιγότερο πιθανή. Ανοίγουμε τα μάτια μας, όχι μόνο για τους άλλους, αλλά και για το καλό της "τσεπούλας" μας. Εμείς στον καναπέ να χαζεύουμε το τζάκι ή το χαζοκούτι και η κυβέρνηση να βγάλει τα κάστανα απ τη φωτιά; ¶σε καλύτερα μην πάθουμε καμία κοίλη!

A45

04 Φεβ 2005, 23:34

Συμφωνά απόλυτα μαζι σου.Το ερώτημα είναι άλλο ομως αγαπητέ φίλε.Είμαστε επενδυτές,είμαστε traders,είμαστε τυχοδιώκτες,είμαστε Δον Κιχώτες,τι είμαστε?

Προσωπικά κατατάσσω τον εαυτό μου στους traders,και όσα γράφω κατά καιρούς για τις απατεωνιές των διαφόρων είναι μόνο και μόνο για να δείξω σε όλους οτι μόνο το διάγραμμα πρέπει να κοιτάνε.....Ολοι αυτοί που διαμαρτύρονται τώρα για τις κλεψιές του 99 αλλά και τις μετέπειτα είναι επενδυτές? Ο Λαναράς ηταν καλός οταν οι μετοχές του έκαναν απανωτά limit up και μετά εγινε κλέφτης? Ακόμα και αυτοί που αγόραζαν σοβαρά χαρτιά υποτίθεται,ρώτησαν ποτέ αν π.χ. η ΕΤΕ η ο ΟΤΕ είναι υπερτιμημένοι? Μόνον οταν αρχισαν να κατρακυλάνε κατάλαβαν τι θα πει κερδοσκοπία.

Γιατί δεν φωνάζει κανένας τώρα που η ΣΕΦΟΡ έκανε 400% άνοδο σε ενα μήνα? Αν ξαναπάει ομως στο 0.20 ευρω θα αρχίσουν να λένε...μα τι κάνει ο Πιλάβιος?

Ξέρεις τι θα συμβεί αν ο Γ.Δ. ξεπεράσει τις 3000 μονάδες? Θα πάνε όλοι να τα ακουμπήσουν κανονικά,θα ανοίξουν πάλι τα sites με τις προβλέψεις,ο Αλογοσκούφης θα λέει οτι η οικονομία πάει πολύ καλά και γι αυτό ανεβαίνει το ΧΑ,κλπ.Μέχρι ο Καραγκούνης θα ξαναβγεί στην τηλεόραση.....Και εσυ αν ησουν επιχειρηματίας τι θα έκανες? ....χμ...ώρα για μία καλή αύξηση μετοχικού κεφαλαίου.....

Πάμε στοίχημα οτι θα τα ξαναζήσουμε ολα αυτά?

dhatz

05 Φεβ 2005, 00:06

Αγαπητε Gretsi,

Συμφωνω με ολα οσα αναφερεις, και επαυξάνω! Κι οπως έγραψα πιο πανω για την περιπτωση Παπανικολάου, ειμαι πεπεισμενος οτι πολλες φορες κι ΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ μπορει να κανει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Δυσκολο βεβαια να γινουν θαυματα... Βεβαια ο Παπανικολάου εχει ενα σημαντικο αναγνωστικό κοινό.

Ποσοι διαβαζουν αυτο το φορουμ? Τα νουμερα δειχνουν γυρω στα 40-50 ατομα.

Ποσοι ηταν οι επισκεπτες στο Derivatives Forum ή στο MoneyShow? Καθε περσι και καλυτερα αποτι διαπιστωσα.

Ποσοι νεοι επενδυτές τοποθετηθηκαν στο ΧΑΑ? Αν κρινουμε απο τις συνεχεις εκροές των αμοιβαίων και την ελλατωση των μεριδιων (γιατι οι "130.000 ενεργοι κωδικοι" μπορουν καλλιστα να ειναι παραπλανητικοί και το πραγματικο νουμερο 1/5), ολο και λιγοτεροι.

Αρα, η "αποκατασταση εμπιστοσυνης στο θεσμο του χρηματιστηριου" ειναι στην φαντασια αυτων που επιμενουν να βαζουν ροζ γυαλια και να τα βλεπουν ροδινα.

Οσον αφορά τους εκπροσωπους των Αρχων (ΧΑ, ΕΚ κλπ): Προσωπικά (κι ισως ειμαι λιγο αδικος γενικευοντας και μεταφεροντας κρισεις για τους πρωην στους νυν), αλλα μεχρι καποιος απαυτους να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι δικαιουται της εκτιμησης, εγω θα απαξιω ακομα και να βρεθω στον ιδιο χωρο με οποιονδηποτε απαυτους.

Γιαυτο και δεν συμμετειχα σε καμμια εκδηλωση του ΣΕΔ ή αλλου που να ειχε συμμετοχη των ανωτερω.

Και θελω να σας διαβεβαιωσω οτι την ιδια ΑΠΑΞΙΑ για τους εκπροσωπους των θεσμων αισθανονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αλλοι. Και θα δωσω συγκεκριμενο παραδειγμα απο το Derivatives Forum τον Δεκ-2003 (οχι του 2004 πριν 2 μηνες που ηταν σαν να μην εγινε), οπου οταν ανεβηκε ο τοτε Προεδρος του ΧΑΑ κ. Αλεξάκης για την ομιλία του, κατα τις 19:00 (την πλεον "προνομιακη ωρα" προσελευσης) αποχωρησε σχεδον το συνολο των (30-40 ολο κι ολο) ακροατων -πολλοι "μουρμουριζοντας" γιαυτο μου εκανε εντυπωση- και εμεινε ο Αλεξακης να μιλαει σε αδεια καθισματα.

Και να σημειωσω οτι προσωπικά ο κ. Αλεξάκης δεν μου ηταν ποτε αντιπαθης και δεν τον θεωρησα απατεωνα. Ηταν απλά ενας yes-man, που ομως δεν προσεφερε κατι στον θεσμο. Ενω ομολογω με ενοχλουσε περισσοτερο ο Θωμαδακης, ο οποιος στη θητεια του εκανε γαργαρα το "βρωμικο 1999-2000".

Ακομα και η περιπτωση του Δ. Γονιδακη στο "ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ κ. ΚΑΠΡΑΛΕ":
[quote0]Απλά δεν θα διακινδυνεύσω όπως και την προηγούμενη φορά να συναγελαστώ έστω και με δύο άτομα , τα οποία πρωτοστάτησαν στο έγκλημα του Χρηματιστηρίου και απαξίωσαν με την πολιτική τους τις εταιρείες τους και τους θεσμούς .[/quote0]
[url=http://www.sed.gr/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=ST;f=2;t=1560]http://www.sed.gr/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=ST;f=2;t=1560[/url]

Μφχ, Δ

Edited By dhatz on 1107555748

Gretsi

07 Φεβ 2005, 15:39

Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόοοον. Μου αρέσει που όλοι συμφωνούμε και απόλυτα μάλιστα ΑΛΑΑ:
Ναι μεν είμαστε επενδυτές, αλλά «χλιμιντρίζουμε» και κομματάκι. Και Λαναρά παίζουμε καμία φορά, αν κι εγώ έχω κάμποσο καιρό να τον πάρω, ΣΕΦΟΡ όχι. Στον πάτο του ταμπλό γίνονται μάχες μες στη γλίτσα, αλλά πέφτουν κορμιά και δύσκολοι καιροί για τέτοιες λεβεντιές! Αν όμως κάποιος αγοράσει ΣΕΦΟΡ ακριβά και χάσει τα λεφτά του, να δείξουμε κατανόηση στο δράμα του, αλλά welcome to the club, και εμείς την πάθαμε κάπου κάποτε παλιότερα και πληρώσαμε και βάλαμε (;) μυαλό.
Ο δείκτης «σηκώνει» (σαν προεξοφλητικός μηχανισμός κερδών ειδικά του τραπεζικού χώρου) ακόμη και τις 3.200 μονάδες, αλλά όσο πιο κοντά φτάσει εκεί πάνω και όσο πιο μικροδιορθωσούλες κάνει μέχρι τότε, τόσο πιο πιθανή είναι μια βαρβάτη διόρθωση μέχρι ακόμη και τις 2.600 μονάδες. Καραγκούνηδες δεν είμαστε, είμαστε παρέα αλληλεγγύης των επενδυτών, πρέπει να πούμε αυτές τις απλές αλήθειες (ότι ανεβαίνει κατεβαίνει) να αφήσουμε να φανεί η ανησυχία μας όταν είμαστε πεισμένη ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένη ακόμη χαλώντας το κλίμα απ΄΄ο το θετικό momentum και όχι να περιμένουμε να σκάσει η βόμβα για να βγούμε μετά να συλλέγουμε τα θύματα της έκρηξης. Φυσικά και τέτοια διόρθωση εμένα τουλάχιστον δεν με τρομάζει. Το ΧΑ είναι κατά βάση για ένα μεγάλο μέρος του ταμπλώ δίκαια αποτιμημένο στα παρόντα επίπεδα και άρα η αιώρηση του εκκρεμούς πέριξ αυτών των τιμών θα κυμαίνεται.
¶ρα χωρίς γοερές κραυγές και τρακατρούκες να δούμε ψύχραιμα την αγορά χωρίς να την πυροβολούμε, έστω και άθελά μας. Πολλές φορές με απογοήτευσε, αλλά αυτή την αγορά ξέρω κι αυτήν παίζω. Έχει δυναμική μέσα της όπως έχει και φόλες και πεπονόφλουδες. Η αγορά όπως την ξέραμε (τρόφιμα-ποτά-καπνός, εριουργία-νηματουργία-κλωστοϋφαντουργία) απεβίωσε. Στις Βρυξέλες θα βρείτε και το πιστοποιητικό θανάτου της. Νέες προοπτικές ανοίγονται, στρατηγικές συμμαχίες και ρόλοι. Η διείσδυση στην αγορά των Βαλκανίων και άλλες χώρες πάλαι ποτέ μέλη της ΚΟΜΕΚΟΝ, ανοίγει επενδυτικές ευκαιρίες. Κανένας νόμος δεν υποχρέωσε κανέναν έλληνα εισηγμένο να μην ζητήσει κεφάλαια τότε που έβρεχε ΑΜΚ για να τα ρίξει εκεί, αν κάποιοι προτίμησαν να τα πάρουν και να κάνουν λομπάκια και παιχνιδάκια με το χαρτάκι τους, έμειναν πίσω και θα φάνε τη σκόνη των άλλων. Εμείς αν είμαστε λίγο παραπάνω επενδυτές και λίγο λιγότερο τρέηντερς και ακόμη λιγότερο ανυπόμονοι, εμείς οι ίδιοι θα βγούμε κερδισμένοι. Τα βαλκανικά ανοίγματα θα βγάλουν κερδισμένους, όπως θα βγάλουν (έβγαλαν;) και χαμένους, δεν μπορεί να ξέρουμε ποιους και δεν είναι απαραίτητο αυτά να είναι απόρροια συνωμοσιών και κομπινών.
Τέλος δεν συμφωνώ να μην πάμε όπου υπάρχουν και ανεπιθύμητοι. Ούτε εγώ τους αντέχω, αλλά να παίζουν αυτοί έστω και σε πίτες και δημόσιες σχέσεις κι εγώ να κάτσω σπίτι μου δεν το μπορώ. Αγανακτώ, να φοβηθούν το κράξιμο και να κάτσουν αυτοί σπίτι τους! Θα πάω κι εγώ και θα κάνω παιχνίδι με όσους το αξίζουν και αν με παίρνει θα προστατέψω και το χέρι μου από χειραψίες με «βρώμικα» χέρια και αν έχω κέφι θα τους κάνω και πλάκα.

gem2004

09 Φεβ 2005, 10:05

Το Euro2day συνεχίζει τις καυτές ερωτήσεις προς τον Αστέρα του Βορρά:

-Έχουν δίκιο εκείνοι που μας πληροφορούν ότι τα περιβόητα πλέον καταστήματα τα οποία πρόκειται να αγοράσει η εταιρία από τον ίδιο (δηλαδή από τον βασικό της μέτοχο ΚΑΙ πρόεδρο ΚΑΙ διευθύνοντα σύμβουλο), έναντι ποσού έως και 13 εκατ. ευρώ πλέον εξόδων, αγοράστηκαν από τον ίδιο τον Ιούλιο έναντι ποσού 1,75 εκατ. ευρώ, ήτοι ελαφρώς υψηλότερα από την αντικειμενική αξία του 1,65 εκατ. ευρώ;

Εάν οι αριθμοί αυτοί είναι πραγματικοί τότε πρόκειται για ληστρική λεηλασία. Σε 8 μήνες υπεραξία 7,5 φορές επάνω. Ούτε σε πετρελαιοπηγή να είχαν πέσει.

Αναρωτιέμαι εάν ένας απλός επενδυτής με 10 μετοχές μπορεί να μηνύσει την διοίκηση της εταιρείας ή τον Αστέρα της για αθέμιτο πλουτισμό και συνέργεια σε αυτό. Εάν ναι τότε ας το βάλουμε μπροστά.

Gretsi

10 Φεβ 2005, 20:59

Θεωρητικά ναι πρακτικά όχι!
Καθένας μπορεί να μηνύσει τον καθένα, αλλά εφόσον η ΓΣ εγκρίνει τα πεπραγμένα της διοίκησης, η μήνυση πάει περίπατο. Βέβαια και γιά την πλάκα του πράγματος θα άξιζε τον κόπο να στείλουμε ένα εξώδικο στο ΔΣ που να απειλεί με μήνυση, αν είχε κάμποσες υπογραφές, οπότε το Αστέρι μας δεν θάταν καθόλου σίγουρος γιά το πως θα πήγαινε στη ΓΣ, ή και γιά το αν θα γινόταν ρόμπα μέχρι τότε. Καμιά φορά και μερικοί τρελλοί μπορεί να κάνουν τη διαφορά, ή και κάτι παραπάνω αν στείλουν μηνυματάκια στην ΕΚ και ζητούν στοιχεία ή προαναγγέλουν συνέχεια...

gem2004

14 Φεβ 2005, 11:40

Ηδη ανεστάλη η διαπραγμάτευση της μετοχής ΔΑΙΟΣ, που είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Αντε τώρα να βρουν Τράπεζες να χρηματοδοτήσουν τα φιλόδοξα σχέδια για να θησαυρίσει το «Αστέρι» της εταιρείας.

Οι μικρομέτοχοι βέβαια βρίσκονται σε δεινή θέση. Τα καμπανάκια του κινδύνου έκρουαν από εβδομάδες αλλά πολλοί σφύριζαν ανέμελοι. Το ξέρω. Κάποτε σφύριζα και εγώ το ίδιο ανέμελα με την ECON. Αλλά έπαθα και έμαθα.

Αυτό όμως που έχει σημασία είναι ότι έτσι και αλλιώς κάποιο μικρομέτοχοι θα έμεναν με τον μουτζούρη στο χέρι. Αυτό που πρέπει να δούμε είναι εάν υπάρχει νομικό πλαίσιο για αυτούς να αποζημιωθούν από όσα μέλη του ΔΣ που είτε από πρόθεση ή αμέλεια τους οδήγησαν σε μείωση του πλούτου τους.

A45

14 Φεβ 2005, 12:01

Γιώργο,

γιατί η αναστολή της ΔΑΙΟΣ αλλά και του ΒΕΡΝΙΚΟΥ θεωρείς οτι είναι προς την σωστή κατεύθυνση?

Ποιός βλάπτεται,ο μικρομέτοχος η ο μεγαλομέτοχος? Κατ" εμέ,σίγουρα ο μικρομέτοχος,ο οποίος δεν εχει την δυνατότητα να ρευστοποιήσει τις μετοχές του.Θα μπορούσε κάλλιστα το ΧΑ να μην επιτρέψει στον μεγαλομέτοχο να κάνει την αγορά που θέλει.Δεν ξέρω βέβαια αν νομικά εχει τέτοιο δικαίωμα....Αν δεν μπορεί να τον σταματήσει,τι νόημα εχει να αναστείλει την μετοχή? να προστατεύσει πιθανούς αγοραστές της μετοχής?

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες