ptrader

19 Σεπ 2006, 15:54

Για να μην τα βαλω στο τοπικ της ημερας,ειπα να ανοιξω ενα αλλο.

Τιποτα ιδιαιτερο,συζητηση και σκεψεις ειναι,ουτε αντιπαραθεση ουτε κατι τετοιο.Σε δουλεια να βρισκομαστε.... :D

[quote0]A45

Σε όσα λέει ο Πρόεδρος,επιτρέψτε μου να προσθέσω/συμπληρώσω κάτι ακόμα.

Οι περιορισμοί της Τ.Α. είναι γνωστοί,χιλιοειπωμένοι και τους βρίσκουμε μπροστά μας κάθε μέρα.Ο ίδιος δείκτης,ο ίδιος σχηματισμός το ίδιο "κολπάκι" που εμφανίζεται στην αρχή μίας μεγάλης κίνησης,εμφανίζεται και σε άλλα 10 σημεία του διαγράμματος χωρίς την αντίστοιχη εξέλιξη.

Γνωστοί επίσης και οι περιορισμοί και οι αποτυχίες της θεμελιώδους ανάλυσης.Η μετοχή της καλής εταιρείας κατρακυλάει,την ώρα που το "σαπάκι" ανεβαίνει.Βγαίνει το καλό νέο και η τιμή γκρεμίζεται.Βγάζει ζημιές η εταιρεία και η μετοχή απογειώνεται.

Τόσο στην τεχνική όσο και στην θεμελιώδη ανάλυση,όλοι μπορούμε να εξηγήσουμε την πορεία της τιμής εκ των υστέρων.Το κεράκι ήταν καλό αλλά πέσαμε πάνω στην αντίσταση,το καλό νέο είχε προεξοφληθεί,κλπ.Το δύσκολο είναι να πούμε τι θα γίνει αύριο....

Πρόκειται για παιχνίδι πιθανοτήτων.Ενα παιχνίδι που μπορούμε να το παίξουμε με 1000 τρόπους.Αν έχουμε σχέδιο,πειθαρχία και καλό money management,έχουμε κάποιες (λίγες) πιθανότητες να επιβιώσουμε.Διαφορετικά,έχουμε κοντινή ημερομηνία λήξης.Τα παραδείγματα γύρω μας άπειρα.

Ας μην χαλάμε λοιπόν τις καρδιές μας.Ουδείς άσφαλτος,που θα έλεγε και κάποια ψυχή..... :D
[/quote0]

Σωστα.Γνωστα ολα αυτα,γιατι,

Το μελλον ειναι ΜΗ προβλεψιμο,στο 100%,γιατι:

Προσπαθουμε με στοιχεια και ενδειξεις του παρελθοντος να εικασουμε-μαντεψουμε-πιθανολογησουμε την μελλοντικη πορεια μιας μετοχης/δεικτη και των συμμετεχοντων σε αυτην.

Αυτη ειναι ολη η ουσια.Το μελλον ειναι ΜΗ προβλεψιμο στο 100%.Expect the unexpected.

Αυτο αλλες φορες το καταφερνουμε στο 99,9%,αλλες στο 70%,αλλες στο 50%,αλλες στο 30% η" 10% και αλλες πιθανον καθολου,προσκαιρα μπορει να αποδειχτει οτι αυτο που πιθανολογουσαμε ηταν λαθος.Και συχνα,παρα πολυ συχνα εκ των προτερων,μπορουμε να προβλεψουμε την πορεια καποιων ημερων μεχρι εβδομαδων με μια αποκλιση μονο ολιγων λεπτων!!!!!.Αυτο γινεται.Αυτο που δεν γινεται και δεν θα μπορουσε να ισχυει κατι αλλο,ειναι αυτο να ειναι ο κανονας.Εαν θα ειμασταν σε θεση να προβλεπουμε το μελλον και καθε μελλοντικη κινηση στο 100%,ε δεν θα ειχε νοημα η ζωη μας και δεν θα ειμασταν αυτο που ειμαστε αλλα κατι αλλο.

Προκειται για ενα παιχνιδι πιθανοτητων,σωστα.Αυτες τις πιθανοτητες εξεταζουμε και συμφωνα με αυτες αναλαμβανουμε το ρισκο.

Edited By ptrader on 1158670727
waverider
Εικόνα

Εικόνα

ptrader

19 Σεπ 2006, 15:55

[quote0]VANG-HAI

Συμφωνω απολυτα, φιλε..Το ζητημα ειναι να γινει απο ολους κατανοητο, οτι δεν υπαρχουν μυστικες συνταγες κερδους ειτε τεχνικες, ειτε θεμελιωδεις..
Και σε ενα χρηματιστηριο οπως το δικο μας που καποιοι αποφασιζουν στον πλειστηριασμο της Παρασκευης να αγορασουν χιλιαδες κομματια της Εθνικης στο +4% για να δειξουν πτωση σημερα, απλως πρεπει να εχουμε τα ματια μας δεκατεσσερα..
Και βεβαια οσοι προσπαθουν με τους ογκους αυτους, να κανουν αξιοπιστη αναλυση ειτε τεχνικη, ειτε και βασιζομενοι σε θεμελιωδη, απλως δεν μπορει αυτη τους η αναλυση να ειναι αξιοπιστη..
Για του λογου το αληθες, μπορει καποιος απο τους τεχνικους φιλους, να παρει την ευθυνη των λογων του και να καταδειξει με αυτους τους ογκους προς τα που θα παει η Αγορα; περα απο τα ηξεις αφιξεις αν περασουμε τουτο το μωβ λονγκαρουμε η αν πατησουμε εκεινο το κοκινο σορταρουμε..
Μετοχες... Αγοραζουμε η πουλαμε; Καθαρα , παμε πανω η κατω..;;;;
Προσωπικα το ομολογω, ειμαι σε αμηχανια, θα παμε κατα πως το επιθυμουν τα ισχυρα χερια..
Απλως ταπεινα υποσημειωνω οτι δεν εχει γινει διανομη χαρτιων και ολοι ειναι με το ρευστο στο χερι εδω και μια βδομαδα..
p.s. Συγνωμη αν καποιος λατρης της τεχνικης αναλυσης παρεξηγηθηκε,αλλα οι αποψεις οπως σωστα λεει ο Προεδρος ειναι ολες αξιες σεβασμου..Και οταν λεμε σεβασμου,εννοειται εκατερωθεν.. [/quote0]

Κανενας δεν υποστηριξε ποτε οτι υπαρχουν μυστικες συνταγες.Οποιος το υποστηριξε στο παρελθον και το υποστηριζει σημερα,εγω πρωτος λεω οτι λεει ψεματα.Εδω και εκατονταδες χρονια ολοι ψαχνουν το holy grail αλλα δυστυχως ακομα δεν εχει ανακαλυφθει.

Το μονο που υποστηριζω εγω ειναι πως,υπαρχουν τεχνικες με τις οποιες ελαχιστοποιεις το ρισκο που αναλαμβανεις,ειναι σε μεγαλο ποσοστο προβλεψιμος ο κινδυνος,ειναι γνωστα τα ορια και τα ποσοστα αποτυχιας και μπορει να ειναι σε μεγαλο ποσοστο εκ των προτερων προβλεψιμη η μελλοντικη πορεια και η κινηση.Συν,γνωριζεις σε ποια ακριβως φαση μπορει να βρισκεται η μετοχη/δεικτης,απο λιγα λεπτα μεχρι δεκαετιες.Σε τασικη-ατασικη,σε διορθωση,σε κινηση και προωθηση προς υψηλοτερα/η" χαμηλοτερα επιπεδα,σε φαση απαξιωσης κ.τ.λ.Οποτε αυτοματως και εαν δεν βγει σε ποσοστο χχ% η προδιαθεση που ειχαμε και η προβλεψη,εισαι σε θεση να την αναπροσαρμοσεις.
Ακομα και το παραδειγμα με το +4% της Εθνικης και την πτωση στη συνεχεια,τεχνικα μπορει να εξηγηθει και να προβλευθει και εκ των προτερων.Φυσικα με μια μικρη αποκλιση,γιατι,Το μελλον ειναι ΜΗ προβλεψιμο στο 100%.

Για του λογου το αληθες,σαφως και ναι,φυσικα μπορει καποιος να σου δωσει απαντηση στο ερωτημα.Το ερωτημα ειναι,εισαι εσυ σε θεση να την δεχτεις?Γιατι για να δεχτεις κατι,θα πρεπει να υπαρχει και καποιος κοινος κωδικας επικοινωνιας,να μιλατε πανω-κατω την ιδια γλωσσα η" τουλαχιστον να μην ρωταει ο ενας στα Ελληνικα και ο αλλος να απανταει στα...Σουαχιλι.Διαφορετικα,τον αραπη και αν τον πλενεις και στην κορυφη καν"ελα....
Και παντα λαμβανοντας υποψη την αρχη,εαν αυτο/τοτε εκεινο και βημα-βημα.Δειξε μου εσυ (αγορα) και εγω εδω ειμαι,βλεπω τα στοιχεια και τις ενδειξεις που μου εχεις δωσει μεχρι τωρα και τι νεο μου δινεις και αντιδρω αναλογα.Γιατι,Το μελλον ειναι ΜΗ προβλεψιμο στο 100%.Και γιατι,πολλες φορες,ουτε η ιδια η "αγορα" δεν ξερει,δεν γνωριζει που θελει να παει,τι θελει να κανει.Κραταει και η ιδια η "αγορα" μια σταση αναμονης και επιφυλακτικοτητας.Αλλες φορες,δειχνει πολυ εγκαιρα τις προθεσεις της και με ξεκαθαρο τροπο.

Να αντιστρεψω το ερωτημα.

Ξεχναμε τα τεχνικα.Δωσε την απαντηση εσυ,με τον δικο σου τροπο,οποιος και αν ειναι αυτος.Ειμαι καποιος του οποιου οι γνωσεις (οικονομικα-θεμελιωδη,γενικα τι εστι Χρηματιστηριο-οικονομια-επενδυσεις) ειναι απο μηδενικες-ανυπαρκτες-μικρες εως καλουτσικες-αρκετα καλες.

-Που θα παει η αγορα?Πανω η" κατω?Συγκεκριμενα.
Την αλλη Πεμπτη 28-09 που θα βρισκεται και μαλιστα τετοια ωρα ακριβως???Στις ποσες μοναδες ακριβως?

-Την μερα της γιορτης μου,26-10 που θα βρισκεται?Συγκεκριμενα.

-Παραμονη Χριστουγεννων που θα ειναι?Συγκεκριμενα.

-Σε 6 μηνες απο σημερα?

-Σε 1 χρονο απο σημερα?

Και βεβαια,ΓΙΑΤΙ?

-Μετοχες....να αγορασω η" να πουλησω?
Να αγορασω?Τι?Συγκεκριμενα.
Να πουλησω?Τι?Συγκεριμενα.

-Και βεβαια,ΓΙΑΤΙ?

-Εαν να αγορασω,εχω 30000-100000 ευρω και αυριο πρωι πρωι μπορω,αλλα επειδη και φοβαμαι και δεν ξερω ποτε και εαν θα τα χρειαστω τα χρηματα και επειδη ειμαι απο την φυση μου επιφυλακτικος και πανικοβαλομαι ευκολα και ακουω πολλα τριγυρω μου και δεν θελω και μεγαλο ρισκο κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.,για καθε ενδεχομενο βρε αδερφε,δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει στο κατω-κατω,που βγαινω η" απο ποιο σημειο θα πρεπει να αρχισω να το σκεφτομαι?Που τραβαω το χειροφρενο?Συγκεκριμενα.
-Υπαρχει περιπτωση να αγορασω και την ιδια μερα αυτα να αξιζουν λιγοτερο?Και μεχρι ποσο τις %?Μεχρι ποιο ποσοστο να ανεχτω?Τι ζημια να υπολογιζω και για ποσο χρονο?Συγκεκριμενα.
-Για ποσο χρονο να αγορασω?Για 1 μηνα?Για 6?Για 1 χρονο?Για 3-5?Για παραπανω?Τι αποδοση να περιμενω?Συγκεκριμενα.
Ειμαι ομως και λιγο τζογαδορος και μπορω να ρισκαρω και λιγο παραπανω,οποτε σε ολα τα παραπανω βαλε ενα οριο ανοχης και αλογομουριας.

Εαν να πουλησω,τι-που-ποσα (ολα?η τα μισα,λιγα?),ΓIATI?.Να τα ξανα αγορασω?ΠΟΥ?ΠΟΤΕ?Σε 1 εβδομαδα?Σε 1 μηνα?1 χρονο?Ποσο τις % πιο κατω?10%?30%Συγκεκριμενα.

===============================
και btw,

Βαγγελη το γραφεις συνεχεια αυτο και "το τονιζεις απο την αρχη της χρονιας" αλλα δεν ξερω,αν με αυτο πιστευεις πως λες κατι αγνωστο και μη αυτονοητο,δεν....

Παντα θα υπαρχουν μετοχες που θα αποδιδουν παραπανω απο τον οποιοδηποτε δεικτη.ΠΑΝΤΑ.Και δεν θα μπορουσε να ειναι και διαφορετικα,οι δεικτες απο μετοχες αποτελουνται,αρα....αν δεν κινηθουν ανοδικα οι μετοχες,δεν μπορει να ειναι θετικοι οι δεικτες.
ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν μετοχες που θα υπεραποδιδουν σε σχεση με τον οποιο δεικτη.Και παντα θα υπαρχουν μετοχες που ακομα και με αρνητικους σε αποδοση δεικτες για καποιο χρονικο διαστημα,θα εχουν θετικη αποδοση.Οπως και το αντιθετο,θετικοι αποδοση για δεικτες για χ χρονο και αρνητικη αποδοση για καποιες μετοχες.
Οποτε μην την κανεις την συγκριση και μην το τονιζεις συνεχεια,φυσικο ειναι.ΔΕΝ γινεται τετοια συγκριση.

Edited By ptrader on 1158670787
waverider

Εικόνα

Εικόνα

christos

19 Σεπ 2006, 16:19

Φοβερός τίτλος ptrader (Δημήτρη) Post scriptum...
Μόνο που δεν ισχύει πάντα...
Αρκεί να έχουμε τη δύναμη να "τοποθετηθούμε" γενικά λεκτικά για ό,τι συμβαίνει γύρω μας , επενδυτικά κλπ. κλπ...
Όπως το λέει η καρδιΑ μας με Α κεφαλαίο και όχι όπως το λέει στην καλύτερη περίπτωση η καρδ...ούλα μας, το μικροσυμφέρον μας, η...αγέλη μας...
Τότε οι εκάστοτε...τσοπαναραίοι καταλαβαίνουν ότι δεν είμαστε...αγέλη αλλά...ανθρώπινη κοινωνία και σταματούν σιγά-σιγά να μας ταϊζουν κουτόχορτο... :)
Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να το...αισθάνομαι...
PS(Πρώτη φορά το χρησιμοποιώ) Τα παραπάνω τα έγραψα όπως προείπες σε...δουλειά να βρισκόμαστε. :)
Ή τουλάχιστον ελπίζω να...νομίζω... ???

Dimigon

19 Σεπ 2006, 21:09

[url=http://www.margin-strategies.info/free-forex-lesson.html]free lessons[/url]

ptrader

21 Σεπ 2006, 23:27

[quote0="christos"]Φοβερός τίτλος ptrader (Δημήτρη) Post scriptum...
Μόνο που δεν ισχύει πάντα...
Αρκεί να έχουμε τη δύναμη να "τοποθετηθούμε" γενικά λεκτικά για ό,τι συμβαίνει γύρω μας , επενδυτικά κλπ. κλπ...
Όπως το λέει η καρδιΑ μας με Α κεφαλαίο και όχι όπως το λέει στην καλύτερη περίπτωση η καρδ...ούλα μας, το μικροσυμφέρον μας, η...αγέλη μας...
Τότε οι εκάστοτε...τσοπαναραίοι καταλαβαίνουν ότι δεν είμαστε...αγέλη αλλά...ανθρώπινη κοινωνία και σταματούν σιγά-σιγά να μας ταϊζουν κουτόχορτο... :)
Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να το...αισθάνομαι...
PS(Πρώτη φορά το χρησιμοποιώ) Τα παραπάνω τα έγραψα όπως προείπες σε...δουλειά να βρισκόμαστε. :)
Ή τουλάχιστον ελπίζω να...νομίζω... ???[/quote0]
Δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω και στα γρηγορα μουρθε μονο αυτο :D
waverider

Εικόνα

Εικόνα

ptrader

21 Σεπ 2006, 23:49

[quote0="VANG-HAI"] Να ξεκινησω απο εδω, αγαπητε μου φιλε, γιατι ετσι σε αισθανομαι..
Δεν ασχολιεσαι και πολυ με την Ελληνικη Αγορα και ετσι κατανοοω την απορια σου..
Βλεπεις αντιθετα με το τι εγινε διεθνως,για πολλους και διαφορους λογους που θελει πολυ γραψιμο, για να εξηγηθει επαρκως ,απο το σημειο ανακαμψης των αγορων το 2003,η ανοδικης διορθωσης η οπως θελεις πεστο,στην Ελλαδα περα απο τις μετοχες που ηταν για τον Α η Β λογο στο στοχαστρο των ξενων οι υπολοιπες μετοχες ανεξαρτητα αν ειχαν η οχι ποιοτητα ,λειτουργικα κερδη κλπ συληβδην απαξιωθηκαν ..και εφτασαν στα ταρταρα ..Τα ξερα και τα χλωρα αν θελεις..
Απο τον Σεπτεβριο τον περυσινο, καποιοι επιχειρηματιες πηραν την κατασταση στα χερια τους..
για πολλους και διαφορετικους λογους..
Προσεξε τωρα..Αν θελεις στα αληθεια να καταλαβεις τι λεω, δες την ποσοστιαια θετικη μεταβολη του Γ.Δ. το 2003 ,το 2004, το 2005 και προσεξε τον αριθμο, αλλα και την ποσοστιαια θετικη μεταβολη των ανοδικων μετοχων αυτες τις χρονιες..
Το 2006 δεν ειναι ετσι πως να το κανουμε, τουλαχιστον για την Ελλαδα..
Ανυρπακτη σχεδον μεταβολη του Γ.Δ. απο την αρχη της χρονιας, απιστευτος αριθμος μετοχων με θετικη μεταβολη ,αλλα και ποσοστιαια..
Αυτη η γνωση, η παρατηρηση αν θες δεν δημιουργει μια στρατηγικη ,αντιθετη απο τις προηγουμενες χρονιες που πηγαιναμε με τον τραπεζοειδη δεικτη ,τι λες;
Τωρα το πως θα διαχειριστεις την τακτικη σου, το που και ποσο θα αγορασεις και που θα πουλησεις εχεις δικιο δεν υπαρχουν ετοιμες συνταγες κερδους..
Το μελλον δεν ειναι 100% προβλεψιμο, συμφωνω..
Αλλα μια που ειναι παιχνιδι πιθανοτητων οπως λες, ας προσπαθησουμε να τις παρουμε με το μερος μας..
Και φαντασου αν στην οποια γνωση μου εμπειρικη, θεμελιωδη η αλλη μπορουσα να εχω κοντα μου και την απιστευτη τεχνικη σου βοηθεια, ποσο οι πιθανοτητες θα αυξανονταν;
Το ιδιο νομιζω ισχυει και αντιστροφα..
Αυτο ειναι ελπιζω και το νοημα του ΣΕΔ αγαπητε φιλε να βοηθαει με τις οποιες γνωσεις και αποψεις του , ο ενας τον αλλον..
Δεν ξερω που θα παει η Αγορα με σιγουρια αυριο, αλλα δεν μπορει ακομα και εσυ θα προσεξες οτι υπαρχουν μετοχες που μολις περασε το ολα- πανω ολα κατω του Μαρτιου, αλλα και το μεγαλυτερο του Μαιου ηδη ειναι σε καινουργια υψηλα ανεξαρτητα του Γ.Δ. λες να ειναι τυχαιο;
Το ιδιο θα γινει και αν εχουμε ακομα πιο μεγαλο πανω-κατω...Εχει πεσει τετοια στρεβλωση στις αποτιμησεις σε σχεση με τις πραγματικες αξιες που ειναι μοιραιο να συμβαινει, πιστεψε το..
Απο κει και περα τουλαχιστον για την Ελλαδα θελει ψαξιμο και δεν εννοω τεχνικο..
Οι τροποι και η στρατηγικη διαφερουν οπως καταλαβαινεις.

Σε χρειαζομαστε και που ξερεις μπορει και συ καπου να με χρειαζεσαι..
Παντως αν επιμενεις να μας εγκαταλειψεις για μενα τουλαχιστον δεν εχει νοημα να συνεχισω να γραφω. ..
Ο ιντερνετικος σου φιλος Βαγγελης[/quote0]
Παντα,θα υπαρχουν μετοχες που θα αποδιδουν πολυ παραπανω απο τον οποιο δεικτη και ειδικα απο τον ΓΔ η" τον DAX30.ΠΑΝΤΑ.

Και οτι εγινε διεθνως εγινε και εδω,της μουρλης :D

Και στον DAX30 μετα το ψηλο Μαιου και την διορθωση που ακολουθησε,σε αυτην την ανακαμψη απο μεσα Ιουλιου τις τελευταιες 2-3 συνεδριασεις υπαρχουν 4 η" 5 μετοχες που βρισκονται σε νεα ψηλα 5ετιας.Καμια 10 περιπου ειναι ακομα κατω απο το ψηλο Μαιου και οι υπολοιπες ειναι κατω (εως αρκετα) απο το ψηλο που ειχαν κανει τον Φεβρουαριο-Μαρτιο η" τον Δεκεμβριο 2005 :;):

Α και μια ειναι κατω απο το ψηλο που ειχε κανει τον Απριλιο 2002,αυτη ειναι απο αλλο ανεκδοτο :D ....αρχες του 2000 οταν αρχισε το παγκοσμιο γκρεμισμα αυτη ξεκινουσε απο χαμηλα τριετιας και κορυφωσε τον Απριλιο 2002 φτανοντας απο τα 15 στα 65 ευρω.Απο τοτε και για 3-4 χρονια παιζει σε ενα ευρος των 15-25 ευρω.

Τωρα....και αυτες που εχουν κανει νεα ψηλα,εξαρτατε πως το εκαναν και σε τι φαση/κυκλο βρισκονται,αντιστοιχα και στις του ΧΑΑ :;):

Καποιες κατι τελειωνουν με αυτο το νεο ψηλο/η" ειναι σε αυτη τη φαση και καποιες αλλες απλα υπερεβησαν το ψηλο Μαιου αλλα αυτο αποτελει μερος της διορθωσης απο τοτε.
waverider

Εικόνα

Εικόνα

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης